ÇanakkaleKapanan RestoranlarŞerbetler

Bozcaada’da Gelincik Şerbeti Nerede İçilir? Ada Cafe, Bozcaada, Çanakkale (Dikkat: Bu Kafe Kapanmıştır!)

Not: Bu kafe kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Eğer normal bir insan gibi Nisan-Mayıs aylarında Bozcaada’ya karayolu ile gidiyorsanız, adaya yaklaştığınızın ilk belirtilerinden biri olan gelincikleri farketmemeniz olanaksızdır. Gelincik: bildiğiniz ot tarlasından çıkan güzellik abidesi. Hani ressamlar çok sevimli oldukları için resmetmişler falan. Zarif, narin, kırılgan, süreli ve kusursuz kırmızı… Gelincik görüp de içini neşe kaplamayan insan varsa bir psikoloğa görünsün lütfen.

Neyse efendim, özellikle adaya giden feribota yaklaştığınız sırada daha sık göreceğiniz gelinciklerin suyunu adada içiyorsunuz. Evet. Konumuz bu. Şimdi peki bu nasıl mı gerçekleşiyor? Çok basit. O tonda bir kırmızıyı gören insanoğlu “Ben bunu yesem acaba bu kadar güzel olabilir miyim?” diye düşünüyor. Muhtemelen ilk başta yemişlerdir de. Ancak daha sonra tadından istedikleri efekti alamayınca “Dur bunun rengi bu kadar güzelken mutlaka şifalıdır, bir de bunun suyunu çıkaralım” öyle bakalım diyor. Ancak yine bir tat alamayınca bu sefer içine şeker koyup kaynatıp reçel, sulandırıp buz koyup şerbet yapıyor.

İşte ademoğlu ancak bu şekilde Gelincik‘te aradığı marjinal faydayı yakalamış oluyor.

gelincik-serbeti-ada-cafe-bozcaada-02

Gelincik şerbetinde lezzet anlamında gerçekten olağanüstü bir numara yok sevgili okuyucular. Ferahlatıcı şekerli bir şerbet sadece. Ancak rengi tıpkı tarlada olduğu gibi bardağınızda da muhteşem duruyor. İster istemez bu renkte bir şerbeti içtiğiniz zaman şifa olacağını düşünüyorsunuz. Sonuçta herşey güneşten besleniyor ama bazı bitkiler kaktüs bazıları ise gelincik oluveriyor. Takdir-i İlahi işte. Her ne kadar hasat zamanı kısıtılı olduğu için bir “İç, iç sonra bulamazsın” havası hakim olsa da ne zaman giderseniz Ada Cafe’de Gelincik Şerbeti içebilirsiniz.

Siz iyisi mi Bozcaada‘da Ada Cafe‘de etrafa bakınmak için keyifli bir mola verin ve anın tadını çıkarın. Şerbetinizi içerken de zerafet, güzellik ve nezaket yudumladığınızı düşünün. Umulur ki sonrasında da öyle olursunuz.

Şifa olsun!

ada-cafe-bozcaada-03

Ada Cafe
Çınar Çarşı Caddesi. No:35 Bozcaada – Çanakkale
Tel: 0286 6978795

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir