BeyoğluGenel KahvaltıKapanan Restoranlar

Karaköy’de Kahvaltı Nerede Edilir? Karaköy Kahvesi, Karaköy, Beyoğlu (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Hafif güneşli bir günde Karaköy’de balıkçılar çarşısını geçince süpersonik bakır semaveri gördüğümüz anda iyi bir kahvaltı mekanı keşfettiğimizi anladık. Zira nalburların ve rulmancıların az ilerisinde mavi kapısının hemen önündeki ince asfalt yolu atlayınca, denizle yol arasında bulunan renkli ve samimi masalarda keyifsiz bir ortamı hayal etmek neredeyse imkansız. Bu sefer hikayemize konu olan mekanımızın ismi; Karaköy Kahvesi. 

Mekanın içinde oturmanın hiçbir anlamı yok çünkü esas demlenme ve keyif mekanı hemen önündeki bahçesi. Bu yüzden Karaköy Kahvesi’ne geniş zamanlarda gitmenizi salık veririz. Ya da mesela hayattan kaçamak yaptığınız zamanlarda. (Hani okul ekmek, işe gitmemek, öğleden önce kendine izin vermek, turist olmak v.b.) Ayrıca kahvaltının hazırlanıp da masanıza gelmesi için de garsonlara zaman vermelisiniz. Burada telaşa mahal yok!

karakoy-kahvesi-kahvalti-02

Buraya kadar her şey net anlaşıldıysa şimdi çevrenizin, denizin ve de Haliç manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Kahvaltıda alelade bir şey yok ama Karaköy çevresinde Karaköy Kahvesi standardında bir yer de yok. O yüzden hiç vakit kaybetmeden hemen o koca semaverin yanına gidin ve Zen Budist rahiplerinin zihinsel berraklık seviyesibe ulaşana kadar her bir köşesini inceleyin. Eğer mevsimlerden ilkbahar ve yaz ise altında gölgelendiğiniz ağaçların ıhlamur ağacı olduğuna dikkat kesilin ve sonrasında kendinize bir serpiştirme kahvaltı ile yanına protein destekçisi yumurtalı bir şeyler sipariş edin.

Biz karışık memenen söyledik. Böylece umduk ki ekmek bandıranlardan oluruz.

karakoy-kahvesi-semaver-03

Şimdi efendim bir kahvenin 40 yıl hatırı var ya hani. Burada da çayın 30 yıl falan hatırı var. Yani burada içtiğiniz çayı unutmanız çok zor. Nedeni ise açık: Ultra modifiye semaver. Altında soba var. Üstünde de su haznesi. Onun da üstünde çaydanlıklar.

Kafanızı az sağa, sola çevirdiğiniz zaman etrafınızda turistler görebilir ve “Ulen, bunlar İstanbul’u bizden daha iyi yaşıyor!” diye hayıflanabilirsiniz.

Aslında haklısınız da.

Sevgili “Muhteşeeeem!” Oğuzhan bey bir keresinde Nijeryalı maraton koşucularının her 500 metrede bir durup, ruhlarının bedenlerine yetişmesi için beklediklerini söylemişti.

Allah herkese ruhlarının bedenlerine yetişmesini nasip etsin. Çünkü çok zor iş vesselam!

Afiyetler…

karakoy-kahvesi-kahvalti

Karaköy Kahvesi
Yeni Camii Mah. Fermeneciler Cad. No:9 Karaköy – İSTANBUL
Tel: 0212 2939377

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir