Genel Yemekler

Karides Kokteyli Tarifi

Karides Kokteyli Tarifi

Karides kokteyli klasik bir Amerikan yemeğidir. 1894 ile 1914 yılları arasında keşfedildiği düşünülmektedir. Bugün karides kokteyli özellikle Amerika’da en önemli başlangıç yemekleri arasında gelir. Basit, rafine ve lezzetlidir. Daha önce karides pişirmediyseniz bile hazırlaması zor değildir.

Buyrunuz leziz bir karides kokteyli hazırlamanın sırları…

6 Kişilik Karides Kokteyli İçin Gerekli Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı / 60 ml yoğun krema, hafifçe çırpılmış
 • 4 yemek kaşığı / 60 ml mayonez, tercihen evde hazırlanmış
 • 4 yemek kaşığı / 60 ml ketçap
 • 1-2 tatlı kaşığı / 5-10 ml Worchestershire sos
 • 1 limonun suyu
 • 1/2 gevrek marul
 • 4 bardak / 450 mg pişmiş, kabuğu ayıklanmış karides (Jumbo karides)
 • Tuz, çekilmiş karabiber ve paprika
 • 6 adet kabuklarıyla pişmiş iri karides (Jumbo karides) süsleme için
 • İnce dilimlenmiş tereyağlı esmer ekmek ve limon dilimleri, servis için

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum Instagram Hesabımızı takip etmeyi unutmayın!)

Karides Kokteyli Hazırlanışı:

 1. Hafifçe çırpılmış kremayı, mayonezi ve ketçabı küçük bir kaseye alıp biraz karıştırın. Çeşni katmak için Worchestershire sosunu ilave edip, keskin bir lezzet elde etmek için limon suyunu ilave ekleyin.
 2. Marulları ince şeritler halinde kesip 6 bardağa üçte birini dolduracak şekilde yerleştirin.
 3. Karidesleri sosa ilave edip tadına tuzuna bakın ve karides karışımını kaşıkla marulun üzerine yerleştirin. Dilerseniz pişmiş bütün karidesleri her bardağın kenarına oturtun ve üzerlerine çekilmiş karabiber ve/veya paprika serpin. İnce dilimlenmiş tereyağlı esmer ekmek ve limon dilimleriyle hemen servis edin.

Karides Kokteyli Süsleme Önerisi:

Kısmen ayıklanmış karidesler zarif bir süsleme malzemesi oluşturur. Daha estetik bir etki yaratmak için karideslerin vücut kabuklarını özenle ayıklayıp kuyruk yelpazelerine dokunmayın.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Karides Kokteyli Tarifi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir