Genel Yemekler

Kışlık Konserve Menemen Nasıl Yapılır?

Kışlık Konserve Menemen Nasıl Yapılır?

Konserve menemen tarifini hazırlayarak sadece yazın değil kışın da taze ve lezzetli menemen tüketebilirsiniz. Konserve menemen hazırlamak oldukça kolay, püf noktalarına dikkat ederseniz kışın çok lezzetli menemenler yapıp afiyetle yiyebilirsiniz. Kışlık menemen konservesini sadece menemenlerde değil, yemek yapımı sırasında ya da bulgur pilavı gibi bol domates ve bibere ihtiyaç duyulan tariflerde de kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 10 kg domates
 • 2 kg köy biberi
 • 250 gr acı yeşil biber (isteğe göre)
 • 8 diş sarımsak
 • Tuz
 • Zeytinyağı
 • Karabiber

Yapılışı:

 1.  Domatesleri yıkayın ve tepelerine artı şeklinde bir çizik atıp önce kaynar suda 10-15 saniye sonrasında da hazırladığınız buzlu suda 15-20 saniye tutarak şoklayın.
 2. Ardından pratik bir şekilde artı şeklindeki kabukları tutarak soyun.
 3. Biberleri yıkadıktan sonra saplarını ayırın boyuna iki parçaya bölerek çekirdeklerini çıkarın. El Blenderının büyük doğrayıcısı ile istediğiniz büyüklükte doğrayın.
 4. Sarımsakları el blenderının küçük haznesinde irice doğrayın.
 5. Genişçe bir tencereye 1 çay bardağı zeytinyağını ekleyip hafifçe kızınca biberleri, biberler pembeleşince sarımsakları ilave edin.
 6. Kabuklarını soyduğunuz domatesleri yine blender yardımıyla büyük parçalar halinde doğrayın.
 7. Biberler hafif diriliğini kaybettiğinde domatesleri ekleyin. Suyunu bir miktar çekmeye başladığında tuzunu ilave edin.
 8. Ocağı kapatmadan bir kepçe yardımıyla kaynamakta olan menemenliği halen sıcak olan kavanozlara doldurmaya başlayın.
 9. Kapağı sıkıca kapatın ve kavanozu ters çevirin. Tüm kavanozlar dolduğu zaman menemenliklerinizi ters bir şekilde hareket ettirmeden bir gece bekletin.
 10. Herhangi bir sızma yapmayan kavanozları güneş almayan serin bir yerde muhafaza edin. Açılan konservelerinizi ise buzdolabında saklayın.
Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir