Cağ KebabıKars

Kars’ta Cağ Kebabı Nerede Yenir? Kosor Cağ Kebap, Merkez, Kars

Erzurumlu bildiğimiz cağ kebabını Kars’ta görünce elbette affetmedik. Neden edelim ki? Hayvanlar çevre köylerden mera hayvanı. Mis gibi yağlı koyun eti. Zaten eğer bi affetseydik tarih bizi affetmezdi. Mekanımızın ismi: Kosor Cağ Kebap. Kosor ismi de Erzurum’un Kosor, Akşar beldesinden geliyor.

Kars’ın en iyi cağ kebapçısı. Her ne kadara ideal cağ kebabı için ritüeller belli ve etler mera eti olsa da bir önemli kritik de bir cağ kebapçısında sürekli sirkülasyon olması. Yani o yatık döner yüksek odun ateşinde piştikçe sürekli kesilmezse, isterseniz dünyanın en iyi hayvanlarını ve marinasyonunu yapın bir işe yaramaz. Kosor Cağ Kebap işte böyle bir yer. Müşterisi bol, kesimi çok.

Her cağ kebabında olması gerektiği gibi et %100 koyun eti ve soğanlı, biberli, tuzlu karışım ile marine edilmiş. Mekanın sahipleri ise Erzurumlu. Dilerseniz bicolara çekilen koyun etleri tıpkı Erzurum’daki gibi Tatari (Bir yüzü pişkin, diğer yüzü pişkin değil) dilerseniz de çok pişmiş olarak ekstra ısıtılıp servis ediliyor.

Biz her zamanki gibi Tatari söyledik. Cağ etlerinin lezzetini Erzurum’da yediğimize epey yakın bulduk. (Sonrasında ağzımızda, bıyığımızda koyun etinin kokusu kaldı; ki bu bizce çok muazzam birşey)

[wdi_feed id=”1″]

Personel ilgili güler yüzlü ve heyecanlı. Ayranları açık ve çok başarılıydı. Ayrıca sofraya servis ettikleri bir süzme yoğurtları var ki o da ayrı bir yazının konusu olur. Efsane.

Cağ kebabına en yakışan nevalelerden biri de soğan. Kars’ta zaten nerede soğan yesek bize ultra lezzetli gelmişti. Kosor’da da öyle oldu. Cağ kebaplarımızı incecik lavaşlarımıza çekip üstüne de bu beyaz soğanları battaniye ederek lavaşlarımızı sardık.

Bir bico, iki bico, üç bico derken sekiz bicoya kadar ilerlemişiz. Dört tane daha gideri vardı ama grup olarak oturduğumuz masada birbirimize psikolojik baskı uyguladığımız için insanlık kazandı. Oysa ki herkesin hayatına kimse karışamaz diye meşhur bir söz var.

Hayattan daha fazla ne isteyebiliriz ki, özgürlük, aşk ve daha fazla cağ kebabı.

Koyun etinin en güzel tüketim biçimlerinden biri olan Cağ Kebapçılığı müessesesini can-ı gönülden selamlıyor ve  ülkemizde daha çok yaygınlaşmasını diliyoruz.

Kars’ta Kosor’a uğramadan dönmeyin.

Vesselam.

Kosor Cağ Kebap
Ortakapı, Resul Yıldız Cd No:8, 36000 Merkez/Kars Merkez/Kars
Tel: 0538 044 50 29
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Kars’ta Cağ Kebabı Nerede Yenir? Kosor Cağ Kebap, Merkez, Kars

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir