Genel Yemekler

Kaşa (Rusya) Nedir?

Kaşa Nedir?

Kaşa, Rus romanlarında da satır aralarında karşınıza çıkabilecek bir Rus yemeğidir. Farklı isimler ve farklı tariflerde, farklı yörelere ait kaşa tariflerine rastlayabilirsiniz. Bu kaşa karabuğdaydan mı yapılır, irmikten mi; suyla mı yapılır sütle mi, içinde et var mıdır yok mudur karmaşasına bir son vermek için öncelikle açıklayalım; kaşa, lapa demektir. Özellikle karabuğdaydan yapılır.

Ruslar mutfak geleneklerini farklı kültürlerden aldıkları tariflerle genişletmişlerdir. Temel olarak tahıl ve sebzelerle beslenirler. Tahılları beslenmelerinde kullanmaları ise kaşa çeşitlerinin çoğalmasına sebep olmuştur. Bunun dışında yemeklerin yanında bizim gibi pilav yeme alışkanlıkları yoktur. Pilav yerine etlerin ve sebzelerin yanında bu lapaları tüketirler.

Kaşalar, kahvaltıda su veya sütle yapılır. İrmik ve süt ile yapılanı özellikle meşhurdur. Yemeklerde ise et suyu kullanılarak lezzetlendirilir. İçinde tahıl bulunduğu için kaşa sindirim sistemi için de son derece faydalıdır.

Fotoğraf: http://www.loplopculer.com/
Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir