Dana KuyruğuKayseri

Kayseri’de Pöç (Dana Kuyruğu) Nerede Yenir? Altınsaray Pöç ve Kuzu Dolma, Kayseri

Kayseri’de dananın kuyruğunun koptuğu yerdeyiz. Pöç ise dana kuyruğunun Memişçesi. Memiş ise Kayserili bir yurdum vatandaşı.

Dana kuyruğu deyince burun kıvırmayınız. İtalya’da “Coda“, Avrupa’da “Oxtail” isimleriyle birçok lokantanın mönüsünde çeşitli yorumlara sahip bir mübarek bu yemek.

Sakatat grubuna giriyor. Fakat sakatatların en yakışıklısı, tüm sakatatlar içerisinde en mukavvi ve ete en yakın olanı diyebiliriz.

Lütfen işkembe ve kokoreç ile kıyaslamayınız ve fakat sadece şunu biliniz; bildiğiniz kemik haşlamaya veya tandıra göre biraz daha jölemsi kıvama sahip ve “evet ki evet” hepsinden çok ama çok daha lezzetli.

İddia ediyoruz ve na şuraya yazıyoruz. Kayseri’de mantı, yağlama, pastırma falan hepsi bir kenara, Pöç gelecek yüzyılın Kayseri denilince akla ilk gelen yemeği olacak.

Mustafa Reyhan - Altınsaray Pöç

Altınsaray ise Kayseri’de pöçün ilk icracılarından. Mustafa Reyhan ve Abdullah Reyhan kardeşler işi dedelerinden öğrenmişler. 38 yıldır bu işi yapıyorlar. Aslında yılların söğüş kelle ustaları ve pöçü önceleri sipariş üzerine üretmeye başlamışlar. Zamanla pöç servis ettikleri ana yemek haline dönüşmüş. Popüler olduğunu gören usta, çırak, garson komi de oradan ayrılıp Kayseri’de başka Pöç’cüler açmış tabii.

Bakınız Altınsaray’da pöçü nasıl yapıyorlar? Dana kuyruklarını hiçbir katkı maddesi eklemeden (kendi hallerinde) kazanlara dizip akşam 6 gibi fırına veriyor ve sabah 9-10 gibi fırından alıyorlar.

Ne kadar yalın ve ne kadar enfes değil mi?

Pöç’ün kendini ağır ağır salan suyundan pöçün yanında servis edilen pilava da katıyorlar. O pilav da o suyla yüceliyor tabii. Ayrıca isteyene pöç ile birlikte yanına pöçün suyu da servis ediliyor. (Şiddetle öneririz)

Nevale olarak soğan ve acı biber. İşte bu kadar.

Kayseri'de Pöç Nerede Yenir? Altınsaray Pöç, Kayseri

Hal böyleyken pöçe çatalı vurduğunuz anda etler kemikten ayrılıyor ve size de bunları mideye afiyetle indirmek kalıyor.

Altınsaray’da pöç 14:00’de bitiyor. Ayrıca kuzu tandır ve tüm kuzu dolması da yapıyorlar. Pöç bulamazsanız kuzu tandırı da gözünüz kapalı sipariş edebilirsiniz. Söğüş kelle ise öğlene kalmadan bitiyor.

Kim ki Harbiyiyorum vesilesiyle Altınsaray’da Pöç yer, onu Kayseri’de güzel bir sürpriz bekler.

Esselatü vesselam.

Altınsaray Pöç Kayseri

Altınsaray Pöç&Kuzu Dolma
Bankalar Caddesi. Tuzcular Çıkmazı YKM Karşısı Kayseri
Tel: 0352 2229291

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

5 thoughts on “Kayseri’de Pöç (Dana Kuyruğu) Nerede Yenir? Altınsaray Pöç ve Kuzu Dolma, Kayseri

 • Şahsım adına şunu söyleyebilirim ki, ben ciğer dahil pek sakatat ile arası olan biri değilimdir, dişlerimin arasına küçük kemik parçaları geldiği için kemikli etlerle de düşmanımdır. Ama böyle lezzetli bir et ömrü hayatımda yemedim, yemediğinizi de garanti ederim. Kemikli et sevmeyenlere de şunun garantisini verebilirim, kemik ile et ufak bir çatal müdahalesi ile anında ayrılıyor ve ortaya muazzam löp et kalıyor, zerre kemik kalmaksızın… Bence pöç yemeden et yedim denmemeli…

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Kayseri'de Nerede Ne Yenir? - Girizgah- | Harbi Yiyorum

 • Geri bildirim: Kayseri'de Kuzu Kelle Tandır Nerede Yenir? Dikbaşer Kelle Tava Salonu, Kayseri - | Harbi Yiyorum

 • Rıdvan Demirel

  Kayseriye gidip te bankalar caddesinde ALTINSARAY pöç e uğramadan geri dönmek olmaz hayatımda yediğim en güzel et yemeği. Bu kadar güzel olacağını tahmin etmedim. Ayrıca Abdullah bey ve kardeşi Mustafa bey çok ilgilendiler hizmet çok iyiydi SAĞOLUN VAR OLUN

  Yanıtla
 • Mehmet Ramazan ELMAS

  Pöç: kuyruk sokumu kemiği. Her hayvanda bir adet olacağı anlaşılıyor. Eğer dana kuyruğu ikram edilirse yanlıştır.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir