KayseriKelle Paça

Kayseri’de Kuzu Kelle Tandır Nerede Yenir? Dikbaşer Kelle Tava Salonu, Kayseri

Her gittiğimiz şehirde bizi en çok heyecanlandıran yemeklerden biri de sakatat. Sakatat yemeyen insan ortalarda gurmeyim/yemekten çok iyi anlarım diye dolaşmasın diye dijital alemlerde çığırtkanlıklar yaptığımız doğrudur. Bu bağlamda gittiğimiz kentlerdeki sakatatçıları keşfetmeye hala aynı iştahla devam ediyoruz. Bu da bizim şiarımız, ne yapalım!?

Kayseri’de bu kez ikinci ziyaretimizde PÖÇ sonrası başka sakatatçı ararken Kayseri Kelleciler sokağında radarımıza giren Dikbaşer Kelle ve Tava‘da aldık soluğu. Lakin iyi ki de almışız, çünkü önümüze bırakılan lokum gibi kuzu kelle daha önce yediklerimizden çok üstündü ve hafızada sonsuza kadar yer ediciydi. Böylece Dikbaşer’i zihnimizin bir köşesine Türkiye’de en iyi kelleciler arasına yerleştirdik.

Benzer bir kelle tandır lezzetini yıllar önce Sivas’ta kelle kırdırarak yakalamıştık. Ancak Sivas’taki kelle kırma alegorisini Kayseri’de göremiyorsunuz. Yine de Dikbaşer Kelle Tava Salonu kelle konusunu Kayseri’de hatta Türkiye’de son derece ciddi bir şekilde ele almış.

[wdi_feed id=”1″]

Dikbaşer Kelle oldukça salaş bir mekan ama bu konuda en iyilerden biri. Kelleniz grotesk bir ruh hali taşıyorsanız ve eğer kafatasından kendiniz ayıklamak istiyorsanız önünüze bütün halde ve kemikli olarak servis ediliyor. “Tavuk, balık, kelle; bunlar yenir elle!” deyişi de aslında buradan geliyor. Eti kemikten doğru bir şekilde ayıklayabilmek için elle yemelisiniz. “Yok ben zarif bir insanım ve böyle barbarlıklarla baş edemem, ama kelleye de bayılırım.” diyenlerdenseniz kuzu kelleniz masanıza ayıklanmış olarak servis ediliyor. Her halükarda çok lezzetli bir kelle tandır yiyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Yanında bir baş beyaz soğanla gelen kelle için en büyük katık ise Kayseri’de her yerde bulabileceğiniz boru ekmek. İşte bu üçlü kombinasyon bir sakatat sever için rüya gibi bir sahne.

Olur da çok aç giderseniz ve vaktiniz varsa burada kelle çorbası da için. Direk şifa mübarek! İsterseniz içine sirke koyarak çorbanızı paçalayabilirsiniz.

Yalnız yemek oldukça yağlı ve sonrasında ciddi anlamda uykunuzu getirecektir. Üzerine bolca iyi demli çay içerek bu sorunun üstesinden de rahatlıkla gelebilirsiniz.

Ne demiş atalarımız, “Hayat sana iyi kelle tandır sunuyorsa, ondan oldukça fazla zevk almaya bak!

Afiyet olsun.

Not: Diğer Kayseri lezzet önerilerimize de göz atmayı unutmayın!

Dikbaşer Kelle Tava Salonu
Camikebir mahallesi.  (Kebir Camii Arkası) Melikgazi Kayseri
Tel: 0352 231 09 61
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Kayseri’de Kuzu Kelle Tandır Nerede Yenir? Dikbaşer Kelle Tava Salonu, Kayseri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir