KayseriTesti Kebabı

Kayseri’de Testi Kebabı Nerede Yenir? Şükrü Ustanın Yeri, Kayseri

Kayseri merkezdeyiz. Tesadüfen bir dükkan ilgimizi çekiyor. Dışarıda bir “masa mangal” üstünde testiler ama hepsinin ağzı kırılmış. Dükkanın dışarıdan fotoğrafını çekmeye başlıyoruz. İçerideki şef şapkasıyla dışarı çıkıyor ve poz vermeye başlıyor. Yüzünde yılların görmüş geçirmişliği, üstüne de bonus olarak sevgi dolu bakışları var.

“Beni de çek de fotoğraf tamam olsun.” diyor. İşte bu Şükrü Usta’nın ta kendisi.

Çok babacan bir adam. İçeri buyur ediyor. Öncesinde yemişiz, tıka basa doluyuz. Yarın uğrarız diyip sözümüzü tutuyoruz. Ertesi gün öğlen tekrar geldiğimizde testi kebabının bittiğini kurufasulyenin de dibine yetiştiğimizi öğreniyoruz. (Yine tıka basa doluyuz, o ayrı) Eh, su testisi su yolunda kırılır derler. Az biraz gönlümüz kırıldı ama adam usta beyler! Bize kendi büyülü tezgahından daha önce yemediğimiz kadar lezzetli bir füme tandırı çıkarıyor. Daha sonra bize dönüp “Sen bana bırak!” diyor. İşte bu Omakase. (Japonca “Baa Bırak!” demek.)

sukru-usta-kayseri

Bayanlar baylar! Meslekte 50 yılı devirmiş bir çınardan bahsediyoruz burada.

İlk işine Ankara’da bulaşıkçı olarak başlamış. Alaylı yetişmiş. Memleketi Yozgat’a dönüp orada da aşçılık yapmış ve en sonunda Kayseri’ye gelerek kendi isminde dükkanını açan biri Şükrü Usta. Yanına yardımcı olarak kızını ve damadını almış. İşleri tamamen onlara teslim edeceği günleri iple çekiyor. Bunu da dükkanda yüksek sesle seslendiriyor. (Kızıyla damattan ses yok ama! Baba gitme falan demiyorlar valla. Hayınlar!)

Testide kebap ve kurufasulye işine tesadüfen girmiş Şükrü Usta. Önceleri sadece Pazartesi ve Çarşamba günleri yapmaya başlamış. Daha sonra bakmış ki talep çok, o da her gün vermiş testiyi kömüre.

“Testi kebabı günlük bir şey. Yapılır ve hemen biter.” diyor Şükrü Usta. O esnada bir ekip gelip yukarı kattaki salona çıkıyor. Testi kebabının bittiğini öğrenince -ki saat 13:30’da bitmişti- söylene söylene aşağı inip, çekip gidiyorlar. Halbuki Omakase -Baa Bırak!- diye bir şey var. Ustaya atarlanmasalar omakaseyi alıp rablerine şükredecekler ama nafile. İnsanoğlu değişik. Boşa koysan dolu, doluya koysan boş.

testi-kebabi-ve tandir-sukru-ustanin-yeri-kayseri

Hasılı Şükrü Usta’nın spesiyali masamıza geldiğinde çocuklar gibi şendik sevgili dostlar! Çünkü tabağa julyen sıvadığı fasulye ve kebabın arasına yine julyen set olarak çektiği pilav ve üzerindeki yenilebilir çiçek anlamındaki soğan ile tabağımız adeta bir natürmort edasındaydı.

Pilav ve kurufasulyeyi size bırakıyorum ama o tandır yok mu o tandır! Ah ah… Bir tarafımızı Kayseri’de kaldı vallahi.

Kayseri’de Şükrü Usta bir lezzet noktasıdır ve ilelebet payidar kalmalıdır.

Selam ile…

sukru-ustanin-yeri-kayseri

Şükrü Usta’nın Yeri
Kiçikapı, Vatan Cd. No:35, 38040 Melikgazi/Kayseri
Tel: 0352 2225594

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir