Turşu

Kayseri’de Turşu Nereden Alınır? Meşhur Turşucu Bayram Usta, Kayseri

Her şeyin turşusunu yapan adamla tanışın! Kayserili Bayram Usta. Bütün Kayseri’de turşu ve turşuculuk ondan sorulur. O kadar iyi bir girişimci ki turşu inovasyonu konusunda kendisine plaket verilse yeridir hani.

Alo Turşu! hattı bile var.

Kendi tabiriyle “turşu sektörüne” kale içinde mütevazi ama bir o kadar da renkli tezgahında yapıp sattığı turşularla “merhaba” diyen Bayram Usta tam 15 yıl burada turşu sattıktan sonra Millet Caddesi’ndeki dükkanına geçmiş bir turşucu.

tursu-arabasi-meshur-tursucu-bayram-usta-kayseri

Ev turşusu yapıyor. Dükkanına girince hemen karşıda ilk turşu tezgahı ile karşılaşıyorsunuz. Solunuzdaki duvara paralel olarak sandalyelere oturmuş amcalar ve yengeler var. İçeri girince bu bakışlar altında hemen turşu alayıp çıkayım bari diyorsunuz ama çok tatlı laf atışmalar başlıyor.  Bakınız şöyle;

Biz: “Bayram usta kim?”

Amico: “Aha şu karşındaki. Turşuyu biz yapıyoruz ama o meşhur oldu.”

Bayram Usta: “Bak şu kavanozun üzerinde ne yazıyor iyi bak hele!”

Biz: “Girişimci adam! Patent almış.”

Amico: “Almış evet. Dıııt.”

Gördüğünüz gibi Kayserili girişimci olmak böyle bir şey işte. Ancak Bayram Usta işi çok iyi biliyor. Yumurtadan balığa her şeyin turşusunu yapmış biri. Yani biraz fazla dükkanda dursanız sizin bile turşunuzu kuracakmış gibi bir hissiyata kapılabilirsiniz.  Bu çok normal çünkü öyle bir tipi de var Bayram Usta’nın.

Kayseri'nin en meşhur turşucusu

Karpuz ve çilekten bile turşu kurmuş bir adam var karşımızda. Canlı cansız demeden her şeyin turşusunu kurmuş.

Aklımızda deli sorular var ama soramıyoruz elbette. O kavanozda gördüğümüz turşulardan değil ama bir bardak turşu ve turşu suyunu içip kalkalım diyoruz. Yanımızda Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Mustafa Cıngı hocamız var.

“Kayseri’de turşucuda, turşu ile beraber içli kete yenir.” diyor hocam.

Ne güzel. Memleketimin her bir noktasında farklı bir usul ile farklı cevherler türemiş.

Dükkandan ayrılırken gözüm o kavanozdaki balık turşusuna gidiyor. Acaba diyorum? Orada soramadım burada sorayım bari.

Ey Bayram Usta! “Neden mantı turşusu ve pastırma turşusu yok?”

Kestane kebap acele cevap bekliyoruz.

En kötü ekşiniz, turşu olsun sevgili okur!

meshur-tursucu-bayram-usta-dukkan-kayseri

Meşhur Turşucu Bayram Usta
Cumhuriyet Mahallesi. Vatan Caddesi. No: 17 Melikgazi – Kayseri
Tel: 0507 7715961

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Kayseri’de Turşu Nereden Alınır? Meşhur Turşucu Bayram Usta, Kayseri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir