Genel Yemekler

Kedi Batmaz Nedir?

Foto: Özgürce İlkler

Kedi Batmaz, Bolu ilimizin unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetlerindendir. Dikkat çekmesinde kuşkusuz yemeğin ismi kadar iki çeşit (tatlı ve tuzlu) yapılabiliyor olması etkili olmuştur. En keyif veren yönü bu olsa gerek. Bu yüzden sadece yemek olarak değerlendirilmemelidir. İşin içine pekmez girince yemeğin kimyası değişerek tatlıya dönüşmektedir. Her iki lezzettin ana malzemesini mısır unu ve un oluşturmaktadır. Tatlı versiyonunun başrolünde keş (peynir), ceviz, pekmez üçlüsü yer alırken yemeğinde ise; tavuk ciğeri başrolde yer almaktadır

Adını nereden aldığı merak edilen kedi batmazla ilgili halk arasında bilinen ilginç bir hikayesi bulunmaktadır.

Hikayeye göre;

”Fakir bir ailenin oğlu olan Ali, Fatma adında bir kız ile evlenir. Fakat oğlanın annesi gelinini sevmez ve bir açığını yakalamaya çalışır. Fatma bir gün eşine yemek yapmak ister ama evde un ve keşten (Keş yoğurtun kurutulması ile oluşturulan ve ekşiye yakın lezzet veren sert bir çeşit peynirdir. Ayrıca Metro marketlerde var.) başka bir malzeme bulamaz. Bunun üzerine kaynayan suyun içerisine un koyarak hem karıştırır hem ağlar. Ancak ortaya güzel bir yemek çıkar. Bunu gören kayınvalide yemeği bozmak için evdeki kediyi alır, ayaklarını yemeğin üzerine bastırmaya çalışır. Fakat kedi ayaklarını toplar yemeğe basmaz, yani yemeğe batmaz.

Kıvamı yumuşak olan kedi batmazın yapılışı ise, kaynayan suyun içerisine un eklenerek sürekli karıştırılır. Bu aşama unun topak topak olmaması için önem arz etmektedir. Kıvama gelen hamur sırasıyla tencereden kaşığa alınır. Ardından ayrı bir kaşık kapta duran suya batırılır, hamurlu kaşıktan bir parça alınarak şekil verilir ve tabağa dizilir. Temiz kaşığın suya batırılmasının nedeni hamuru kolay şekillendirebilmektir. Servis edilirken ciğerlisinin üzerine isteğe göre tereyağ gezdirilebilir.

Malzemelerinin mütevazi oluşu kadar yapımı da bir o kadar kolaydır.

*Kedi Batmaz hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir