İzmirKöfte

Kemeraltı’nda En İyi Köfte Nerede Yenir? Bizim Köfteci Hidayet, Hisarönü, İzmir

Hayır Türk insanı burgerci değildir. Bilakis biz köfteci bir milletiz. Tabakta köfteyi sek alırız. Bazen de ekmek arası yeriz. O da işte Türk burgeridir. Yani ekmek arası köfte… Bu kez kutlu gezilerimizin birinde ve dahi İzmir’de iyi köftenin izine rastladık. İsmi ile müstesna: Bizim Köfteci Hidayet. Başlangıç noktası ise elbette köfte!

Son yıllarda burger/hamburger öyle bir yüceltildi ki sanırsınız ki Türk insanının milli yemeği bu. Lakin değil. Yok ekmeği olmamış, domates üstte olmalı, marul altta olmalı, sos ekmeğe değmemeli v.b. argümanlara maruz kalan burger dükkanları aslında arkaik olanın, yani köftenin önünü perdeleyen ve bu eleştirileri de sırf bu sebepten hak eden yerler.

Oysa ki köfte ve köftecilik öyle mi? Köfte kadimdir ve kadim kalacaktır. Köfteyi alırsın ekmek arasına koyarsın, üstüne de yeşillik ve soğan, olur sana hamburger işte. (Biz ona ekmek arası köfte deriz gerçi; nasıl ve nereden baktığına bağlı sonuçta) İlla Amerika’daki burgerin benzeri olmasına gerek yok zaar.

İzmir'in en İyi Köftecisi - Köfteci Hidayet, Kemeraltı Çarşısı

Neyse efendim bunca peşrevden sonra gelelim Bizim Köfteci Hidayet’e… İzmir’in gastronomik cenneti Kemeraltı Çarşısı 902.sokakta (Meşhur Hisarönü Söğüşçüsü ile aynı sokak) iddiası önce köfte olan bir et pişiricisi ve alt metinde bir kasaptan söz ediyoruz. Köftesi oldukça sulu ve lezzetli. Şekil olarak oval yuvarlak. Baharat notaları ağzınıza ilk attığınızda fazla belirgin olmamakla birlikte çiğnedikçe ortaya çıkan retronasal koklamalarla keyif veriyor.

[wdi_feed id=”1″]

Bizim Köfteci Hidayet’te güzel olan bir nokta da köftenizin yanına rakı söyleyebilmeniz. Tarihi çarşı içinde tarihin kendisi olmak için ihtiyacınız olan yegane şey de bu ikili zaten.

Mekanda daha önce de belirttiğimiz gibi sadece köfte yok. Kuru yaşlandırılmış et çeşitleri ve dahi sakatat olarak ızgara ciğer bile var. Tercih sizin.

Giderseniz bizim sizin için bir tek dileğimiz var; Mutlu olun yeter!

Afiyet olsun.

(Kemeraltı’ndaki diğer detaylı lezzet noktaları yazılarımız için bakınız; Meşhur Hisar Söğüşçüsü ve Meşhur Hisarönü Şambalicisi)

Bizim Köfteci Hidayet, İzmir Kemeraltı Çarşısı, Konak

Bizim Köfteci Hidayet
902. Sokak. No:27 Kemeraltı Çarşısı, Hisarönü – İzmir
Tel: 0232 445 9055

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Kemeraltı’nda En İyi Köfte Nerede Yenir? Bizim Köfteci Hidayet, Hisarönü, İzmir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir