Genel YemeklerGURME NOTLARI

Keşke Her Lokantanın Menüsünde Bulunsa… İşte Gerçek Ayran

Balıkesir’i biz İstanbullular genelde tatil rotası üzerinden güneye doğru giderken Susurluk’taki tostu ve ayranı ile biliriz.

Oysa ki, Balıkesir merkezde Balıkesirliler dışında yaşayanların pek bilmediği onlarca farklı lezzet mevcut.

İki gündür Balıkesir ve çevre illerini bir Balıkesir sevdalısı olan Mert Kirişçioğlu ile birlikte geziyorum. Sizlere tatil rotanızda giderken ekstra bir yarım saat ayırarak keşfedebileceğiniz Balıkesir merkez restoranlarından bahsetmek isterim.

KANAAT LOKANTASI

Balıkesir’in en eski esnaf lokantalarından biri… Alamet-i Farikası pideli paçası. Saatlerce haşlanmış ve didiklenmiş dana eti. Kemik ve ilik suyu… Küp şeklinde doğranmış pideler…. Bu pideler ilik suyuna bırakılıyor ve çekiliyor. Etler üstüne ekleniyor ve üzerine istenirse nohut konuluyor. Balıkesirliler bu mukavvi yemeği sabah saatlerinde kahvaltı niyetine yiyor. Yani gidecek olursanız pideli paça işini öğleden sonraya bırakmamaya çalışın.

MEŞHUR LAHAMACUN SALONU

Bildiğiniz lahmacuncuları unutun. Balıkesir’e özel bir lahmacun salonu burası… Minimum soğanlı, çıtır, kare şeklinde kesilmiş ve yanında nevale olmadan sunulan bir lahmacun. Her bir kareyi cips yer gibi çatır çutur midenize indiriyorsunuz.

Meşhur Lahmacun Salonu 1960 yılından bu yana Balıkesir’de hizmet veriyor.

KÖFTECİ SEDAT

Balıkesir’in tükürük köftecileri de pek meşhur. Bunların içinde Sedat’ın yeri ise ayrı… Köftelerinden mucize beklemeyin ama yanındaki nevaleler, kızarmış biberler, baharatlar ile birlikte rengarenk bir alegoride aslında Balıkesir tarihini midenize indiriyorsunuz.

Biliyorsunuz köfte soğansız olmaz. Yanına soğan şart…

GÖKEROĞLU

Tatlıya yer açın! Balıkesir’e özgü Balıkesir Kaymaklısı denen bir tatlı var. Elle açılan hamurlar sacda kıtırlaştırılıyor. Daha sonra bu hamurların arasına kaymak konulup üstüne ince bir şerbet ekleniyor. Ortaya Balıkesir Kaymaklısı denilen efsane bir tatlı çıkıyor.

Gökeroğlu’nda Balıkesir Kaymaklısı yiyebilirsiniz. Tepsiyi sıcak yakalarsanız kaymaklıdan daha çok keyif alırsınız.

ASLANBOĞA KOKOREÇ-ERDAL USTA

Balıkesir aslında Türkiye’de kokorecin merkezi… Buradan her yıl çok büyük meblağlarda sakatat ve bağırsak ticareti yapılıyor. Yalnız nedense kokoreç için Balıkesir’de parmakla gösterebileceğiniz kokoreççi çok az.

Aslanboğa Kokoreç Balıkesir’in en tanınmış kokoreççilerinden biri. Sahibi Erdal Usta aynı zamanda bir kokoreç toptancısı… 

Kokoreci dışında, uykuluğa sarılmış atom ve kendi buluşu olan, özel servis ettiği ince sarılmış spesiyal atomu var. Diğer spesiyallerini denemeniz için bir-iki gün önceden arayıp haber vermeniz gerekiyor. Yoksa gittiğinizde bulmanız zor olabilir.

YASTAĞAÇ

Tirit, Balıkesir’de yemeniz gereken özel yemeklerden bir diğeri. Pideli Paça ile akraba olan bu yemeğin assolist olduğu asıl yerler ise Balıkesir düğünleri… 

Yastağaç’da yalnızca Cuma günleri Tirit, Çarşamba günleri de yöresel keşkek çıkıyor.

Tirit bulursanız sakın affetmeyin!

ÖZERHİSAR AYRANI

Son olarak Balıkesir’e gelmişken Özerhisar ayranından bahsetmeden olmaz. 

Balıkesir’de neredeyse her lokantada sadece Özerhisar ayranı satılır ve bu ayran hem bilenler, hem de Balıkesirliler için unutulmazdır.

Cam şişelerde satılan Özerhisar piyasadaki birçok ayranın aksine ekşidir ve tabiri caizse “gerçek” ayrandır. 

Yukarıda bahsettiğim bütün lokantalarda (tatlıcı hariç) Özerhisar ayranı yemeklerinizin en büyük ve anlamlı eşlikçisi olacak.

Keşke İstanbul’daki her lokantanın menüsünde de bulunsa.

Balıkesir’e gidenlere şimdiden afiyet olsun.

**Yazının orjinali oda.tv de yayında…

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir