Genel Yemekler

Kontrfile Nedir?

Kontrfile Nedir?

Dana eti, Avrupa, Amerika, Avustralya ve ülkemizdeki yemeklerde en çok tercih edilen et cinsidir. Dana sırtının arka dış kısmından elde edilen kemiksiz ete ise “Kontrfile” denir. Kontrfile kelimesi Fransızca “contre-filet” kelimesinden gelmektedir. Kelimenin Fransızca anlamı aslında etin yerini özetler. Yani bonfilenin (filet) karşısındaki (contre) et.

Kontrfile omurganın üst tarafından çıkarılır. Kemiğin iç tarafı bonfileyi verirken, dış tarafı kontrfiledir. Antrikotun devamında buta doğru olan kastır. Antrikottan daha yağsız olduğundan, antrikota göre daha serttir.

Aynı zamanda rump steak ve Contre filet steaklerinin çıkarıldığı bölgedir. Bazı bölgelerde kemikli olduğu zaman, club steak adı verilir. Kontrfileyi New York Steak ya da T-Bone Steak olarak da biliriz.dana eti

Her hayvanın sağ ve sol tarafından 2’şer parça çıkar. Hayvanın büyüklüğüne göre bir kontrfile 2,5-4 kilo arasında gelir.

Dilim kalınlığını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz ancak genel olarak kontrfile biraz sert olduğundan antrikot ve bonfileye göre daha ince dilimlenmelidir. Kalın olarak dilimlemek isterseniz en az 24 saat yağ, süt, yoğurt karışımında bekletilerek yumuşatılmalıdır. Ayrıca dövülerek pişirilirse daha sulu olur.

Kontrfile eğer hayvan çok iyi beslenmiş ve yağlanmış ise ızgarada pişirilebilir. Salçalı halde ve fırında daha yumuşak olacaktır. Çok fazla işleme gerek duymaz, zevkinize göre marine edip, doğrudan döküm tavada da pişirebilirsiniz.

*Kontrfile hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir