YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Kore Mutfağı Nedir? Bir Bakışta “Kore Mutfağı”

Harbiyiyorum.com’da yazdığım ilk yazıma hoş geldiniz. Instagram üzerinden uzun bir süredir “gastronomikterim” adlı sayfamda gastronomi ile alakalı terimler üzerine araştırmalar yapıp paylaşımlar hazırlıyorum. Harbiyiyorum.com’da ise sizlere dünya mutfakları hakkında detaylı bir şekilde bilgiler aktaracağım.

İlk mutfağımız “Kore Mutfağı” olacak.

En eski uygarlıklardan birisi olan Kore, Güney ve Kuzey olmak üzere siyasi ayrılıklar sebebi ile ikiye ayrılmış bir ülkedir. Yarım ada olmasından dolayı deniz ürünleri oldukça fazla tüketilen Kore’nin geçmiş dönemlerinde sebze yemekleri daha sık tüketilir durumdaydı ancak bu durum yerini artık et ve et ürünlerine bırakmış durumdadır.

Kore mutfağı, Kore Yarımadası ve güney Mançurya’daki eski tarım ve göçebe geleneklerinin doğal çevre ve farklı kültürel eğilimlerin karmaşık bir etkileşim yoluyla gelişmiş bir mutfaktır. 

Büyük ölçüde pirinç, sebze ve ete dayanan bir mutfakları vardır. Kimchi hemen hemen her öğünde servis edilir. Yaygın olarak kullanılan malzemeler arasında susam yağı, doenjang (fermente fasulye ezmesi), soya sosu, tuz, sarımsak, zencefil, pul biber, gochujang (fermente kırmızı biber ezmesi) ve lahana yer almaktadır. 

Milli yemekleri Kimchi’dir. Bu yemek beyaz lahana yaprakları ile yapılan baharatlı bir turşudur ve her sofrada daima olur. Tok ve insanı ısıtan bir yemek olduğuna inanılır. Aynı zamanda pilav kültürü de her 2 ülke içinde gelişmiş durumdadır.

Kimchi

Oldukça geniş ve zengin bir mutfak olan Kore mutfağında, soya sosu, kızarmış biber, susam ve susam yağı sık kullanılmaktadır. Yemek pişirme yöntemleri çeşitlilik gösterse de en çok kızartma ve kavurma yöntemini kullanılırlar. Güney ve Kuzey Kore olarak ayrılmasından dolayı mutfak kültürlerinde zaman zaman değişiklik görülebilmektedir. Örneğin, Güney Kore’de yemekler daha fazla baharatlı yapılmaktadır. 

Kahvaltı kültürleri yoktur, ana yemeklerinde ne yenilirse kahvaltılarında da aynı şeyleri tüketmektedirler. Ekmek yerine pilav yenirken, kahvaltı sofralarında ise, çorba, pilav, tavuk vb. yemekler bulunur.

Sofra kültüründe yemekler ayrı ayrı servis edilmek yerine, hepsi aynı anda sofraya konulur. Ana yemek olarak çorba, pilav ve kimchi ikram edilmektedir. Kore mutfağı vitaminli ve enerji veren yemek kültürünü benimsemektedir.

Burhan Coşkun
Instagram:
@gastronomikterim

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
İstanbul’da Kore Yemeği Yiyebileceğiniz En İyi 7 Mekan – 2020

3 thoughts on “Kore Mutfağı Nedir? Bir Bakışta “Kore Mutfağı”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir