YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

İtalyan Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İtalya Mutfağı

İtalyan mutfağı hakkında yazı yazmadan önce biraz İtalya hakkında bilgi vermek lazım. İtalya, Akdeniz’in göbeğinde, cıvıl cıvıl bir ülkedir. Dünya mutfakları arasında en leziz lezzetlere sahip olanlardan biri. Damaklardan tadı gitmeyen peynirleri, makarnaları ve pizzaları ile gönülümüzde taht kurmuş bir mutfak kendisi.

Tarihi MÖ 4. yüzyıla kadar uzanan Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi ve Arap mutfaklarının da etkisiyle gelişen çok köklü bir geçmişe sahiptir. 

Bu mutfağın zenginliği, bölgesel çeşitliliğin fazla olmasından ve çok farklı tatları içerisinde bulundurmasından gelmektedir. Akdeniz mutfağı özellikleri taşır. 

İtalya yemekleri; içinde meyve, sebze, et ve birbirinden lezzetli sosları barındıran bir mutfak kültürüne sahiptir. Genel olarak yemekler basit ve çabuk hazırlanırken, önemli olan malzemelerin kalitesidir ki, İtalyan aşçılar özellikle bu kaliteyle övünürler. Peynir ve şarap kültürü mutfağın en önemli parçalarıyken zeytinyağı, fesleğen, domates, pesto sos olmazsa olmazlar arasındadır.

Pesto Sos

Pizzayı atlamamak lazım

İtalyan mutfağının en ünlü ve tüm dünyaya yayılan lezzetlerinden biri olan pizzanın geçmişi aslında bir fakir yemeği olmasına dayanıyor. Napoli’li fırıncılar açtıkları ince hamurun üzerine bir takım malzemeler koyarak bunu fakir insanlar için basit ve ucuz bir yemek haline getiriyorlar ancak soyluların da ilgisini çeken bu yemek hızlı bir şekilde ünlenip farklı türler kazanarak günümüze kadar geliyor.

Bölgelere hatta şehirlere göre değişiklik gösteren İtalyan mutfağı; kuzeyde balık, patates, mısır ve peynir çeşitleriyle şekillenirken güneye doğru inildikçe zeytin, enginar, patlıcan, kapari, sardalya, ançüez gibi sebze ağırlıklı yöresel tatlarla zenginleşir. Ülkenin genelinde domates sosu hem makarnaların hem de pizzaların vazgeçilmezidir.

Bunlardan sonra kahve, özellikle espresso ve cappucino bu mutfağın önemli yapı taşlarıdır. 

Espresso

İtalya’da yıllık ortalama kişi başına makarna tüketimi yaklaşık 30 kilo kadardır ve dünyada hem üretim hem de tüketim de ilk sırada yer alır.

Geleneksel olarak İtalya’da yemekler 3 veya 4 unsurdan oluşur. Öğünler, açlık gidermekten çok, arkadaş ve aileyle zaman geçirmek ve sohbet etmek içindir, bu sebeple de diğer Avrupa ülkelerindeki yemeklerden daha uzun sürer. Tatillerde, aile ziyafetlerinde bir yemek saatler sürebilir.

Burhan Coşkun
Instagram:
@gastronomikterim

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
Kore Mutfağı Nedir? Bir Bakışta “Kore Mutfağı”
Hint Mutfağı Nedir? Bir Bakışta “Hindistan Mutfağı”

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

6 thoughts on “İtalyan Mutfağı Nedir? Bir Bakışta İtalya Mutfağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir