AntalyaPiyaz

Kumluca’da Tahinli Piyaz Nerede Yenir? Şişçi Mehmet Usta, Kumluca, Antalya

Olympos‘da bünyeye huzur/yenilik aşıladıktan ve kayalara tırmanarak Kadir’in Ağaç Evleri‘nde sadece bitki ağırlıklı beslendikten hemen sonra nefsimiz, hakkı olan eti bizden talep ettiğinde, kanımızda dolaşan pırasa ve salata gibi yiyecekler başlarına gelecek olandan haberdar değildi. Zira beden o sırada artık isyan bayrağını çekmek üzereydi.

Et yeme misyonumuzu gerçekleştirmek üzere Olympos’da harbi yiyici arkadaşlardan ön taarruz bilgilerini aldık. Öğrendik ki ahanda orada, bir köy var uzakta, işte o köy bizim köyümüzdür. Şiş köftesi ve bilhassa “Tahinli Piyaz“ı yemeden dönülürse büyük günah işleyenlerden ve hatta her iki cihanda, iki yakası bir araya gelmeyenlerden olmamak için yemin ederek Olympos’u terk edip Kumluca merkeze doğru yola koyulduk.

Biz büyük sözü dinleriz! Tarif edilen “Şişçi Mehmet Usta” için Kumluca‘ya erken gidiverdik gari. Gidiverdik ve Tahinli Piyazı da hemen sipariş ediverdik. Tahinle, haşlanmış fasulyeyi zihinde asla bir araya getiremeyen vizyonumuz, gerçekle karşılaşınca nasıl bir tepki verdi dersiniz?

tahinli-piyaz-sisci-mehmet-usta-kumluca-antalya

Bildiniz. “Yuh, aslında bu böyle yenmeliymiş lan! Niye daha önce denememişiz acaba?” şeklinde bir tepki verdi. Ama sonra “İşte güzelim memleketimin her yöresinde farklı bir lezzet, zenginlik hakim. Varsın tahinli piyazı sadece Antalya’da yiyelim gari. Hem özleriz.” şeklinde bir tepki daha verdi. En nihayetinde ise piyazın lezzetiyle iyice iştahlanan ve bir haftadır et görmemiş bu garip vizyon, garsona “Çek oradan bir şiş!” diye tepki verdi.

Şiş çekilmişti çekilmesine de piyaz muhteşemdi. Haşlanmış yumurtalar, kış mevsimine rağmen oldukça lezzetli domatesler ve sonrasında tahin (beklediğimizin 10 misli lezzetli bir tahin) ile zeytinyağı yatağında yüzen yumuşacık fasulyeler. Hepsinin üstüne de rendelenmiş şapşirik maydanoz… Gerçekten uzun bir aradan sonra bilinçler üstü bir deneyim yaşıyorduk. En nihayetinde şiş köftelerimiz de geldi.

sisci-mehmet-sis-kofteler-kumluca-antalya

Şiş denilince burada oğlak etinden yapılmış şiş köfteler aklınıza gelsin. Altında son derece güzel pideler ve üzerinde yine rende maydanoz ile servis ediliyorlar. Daha önce Erzurum’da Emir Şeyh Nedim‘de karşılaştığımız köftelerle aynı ekoldenler.  Lezzetleri de birbirine benzer diyebiliriz. Biri doğuda, diğeri güneyde benzer köfte kültürünü yakalamak, bizim için oldukça keyifli bir deneyimdi. Aslında tarihin bağlayıcılığıyla beraber yemeklerimizin de benzerliği, bütün yurdun keşfedilmesi son derece keyifli bir hazine olduğunu ispatlamıyor mu?

Neyse, asıl konumuz olan piyaza geri dönelim. Piyaz köftesiz olmaz arkadaşlar. Nasıl ki Tango Cash’siz , Thelma Louise’siz, Ferhat Şirin’siz, Leyla Mecnun’suz olmaz ise,  köfte de piyazsız biraz eksiktir. Ayrıca piyaz, protein açısından da köftenin tamamlayıcısıdır.

Allah afiyet, sağlık versin. Şişçi Mehmet Usta’da Tahinli Piyaz yiyecek olursanız bizden de selam götürmeyi unutmayın.

sisci-mehmet-ustanin-yeri-kumluca-antalya

Şişçi Mehmet Usta
Meydan Mah. Bosna Sok. Öner Apt. No:31 Kumluca /Antalya
Tel: 0242 8876565

Google map iconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Kumluca’da Tahinli Piyaz Nerede Yenir? Şişçi Mehmet Usta, Kumluca, Antalya

 • Bu sitenin ana sayfasinda soyle yazmali “yurtdisinda yaşıyorsaniz ve de hatta diyetteyseniz, sagliginiz icin bu siteye girmeyin!!”. Gec kesfettim, pismanim :)

  Buarada İnci cok iyi haber! En kisa zamanda bizim yerimize de tadin, yazin lütfen!

  Yanıtla
  • admin

   Türkiye’den selamlar :)

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir