BeyoğluGenel Yemekler

Bir Tatlı Huzur: Galata Meyhanesi

Meyhane ayrı bir kültürdür, ayrı bir usulü, adabı vardır. Meyhaneleriyle ünlü Beyoğlu’nda 23 senedir bu işi aşkla yapan bir mekan bulunca işte bu kültürü ve  usulü bozmadan bunca yıl nasıl ayakta kaldıklarını sormak için kendimizi  ”Galata Meyhanesi”nde bulduk.

Burası gerçek anlamda ”nevi şahsına münhasır” bir mekan. Çalışanların neredeyse tümü kuruluşundan beri burada. İçeri girdiğinizde mekan size bu ”yaşanmışlık hissini” veriyor.

Esas meslekleri avukatlık olan Işık Hanım ve eşi, tüm samimiyeti ile ağırlıyor bizi. Mekanda pazar hariç her gün aynı fasıl programının olduğunu öğreniyoruz. Fasıl mekanlarında iyi meze bulmak zordur, çoğumuz biliriz. İşte Galata Meyhanesi burada bir adım öne çıkıyor. Takdirimizi kazanıyor. Her şey olması gerektiği gibi, ne eksik ne de abartılı. Haydariyi, favayı, pilakiyi hele ki 2. porsiyonunu rica ettiğimiz pazı sapı turşusunu ve ara sıcaklardan Galata Böreğini, Dil balığını yemeden siz siz olun, mekandan dışarı adım atmayın. Usta ellerden çıktığı pek belli olan mezelerle fasıl eşliğinde hem gönlünüzü hem de damaklarınızı şenlendirin.

Mekandan ayrılırken, uzun zamandır tecrübe etmediğim bu kadar başarılı bir fasıl gecesinin tekrarı için dostlardan söz alıp, çalışanlara teşekkür etmeyi de unutmadık. Kıssadan hisse, bence özel gün kutlamaları, şirket eğlenceleri ya da baş başa felekten bir gece… Hepsi için Galata Meyhanesi doğru tercih olacaktır. Siz profesyonel faslın ve lezzetlerin tadını çıkarırken (alkollü yerlerdeki genel sıkıntı olan) servis ise adeta size hissettirmeden eksiksiz bir şekilde işliyor. Gecenin sonunda, yüzlerde kocaman bir gülümseme ve tatlı bir huzur vardı.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir