Video

LAKERDA YAPIMI – (Tunç Balıktan Efsane Torik Lakerdası Yapılışı)

Tunç Balık’tan Lakerda severler için torik lakerdası yapımı videosu geliyor. Lakerda aslında torik balığından yapılır ancak bu balığı denizlerimizde bulmak artık oldukça zor. Biz torik lakerda nasıl yapılırı izleyeceğiz.

Lakerda yapımı için kullanılacak torik en az 4 kg civarında olmalıdır. Torik balığının kuyruk, yan, alt yüzgeçler ve sırt dikenleri kesilir. Balığın kafasını solungaçların hemen dibinden kestikten sonra iç organlarını çıkarmak için balığın anüs bölgesinin dibinden derince bir kesi daha yapılır.

Kafasını kestiğimiz yerden iç organları parçalamadan çıkarılır. Temizleme ve kesim işleri ne kadar itinalı olursa sonuçta o kadar başarılı olur. Daha sonra torik balığımız 5-6 cm eninde takoz diye tabir ettiğimiz dilim şekilde kesilir. Artık elimizde balığımızın boyuna göre 4-5 adet takozumuz vardır. Şimdi her takozumuzun omurilik kemiğinin altında ve üstünde yer alan delikleri temizlemeye geldi. Süpürge teli gibi bir aparatı omurilik kemiğinin yanında bulunan deliğe yavaşça sokunuz. Birinden sadece kan çıkacaktır, diğerinde ise soktuğunuz kısmın diğer tarafından beyaz renkli sinir dışarıya çıkacaktır. Bu siniri koparmadan yavaşça çekiniz. Çekmeden evvel sapı dışarı çıkarmanız lazımki hava alsın ve sinir kopmasın. Tüm takozlara bu işlemi uyguladıktan sonra bir diş fırçası yardımı ile takozların kemik etrafındaki kanlar iyice temizlenir.

Derinde bir kaba dilimlenmiş takozlar omurilik kemikleri aşağıya gelecek şekilde tek sıra dizilir. Takozlar hiç bir zaman üst üste dizilmemelidir. Balıkların tümü suyun içinde kalacak şekilde soğuk su ve buz eklendikten sonra buzdolabına kaldırılır. Tüm kanın gitmesi için balıkların suyu her gün değiştirilir. Bu işlem 3 gün süre ile yapılır.

Üç günün sonunda artık balıklarımızda kan kalmamıştır. Balıklarda kalacak kanın lakerdanın tadını bozacağını aklınızdan çıkarmayın. Şimdi gelelim tuzlamaya. 1 kg çok iri olmayan kaya tuzu işinizi görecektir. Temiz bir kabın altına 1,5 cm civarında tuzu seriniz. Sonra takozları tuzun üstüne diziniz. Kesik kısımların tuz ile iyice temas ettiğine emin olun. Daha sonra üst ve delik kısımlarada bolca tuz koyun ve kabın kapağını kapatarak buz dolabına kaldırın.

Harbiyiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

One thought on “LAKERDA YAPIMI – (Tunç Balıktan Efsane Torik Lakerdası Yapılışı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir