DönerLefkoşa

Lefkoşa’da Döner Nerede Yenir? Enişte Döner Restaurant, Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs

Kıbrıs’ın yeme-içme haritasını oluşturmak üzere aldığımız ikinci kutsal çağrı ile birlikte Lefkoşa’nın pek tabii öne çıkan sokak lezzetlerini keşif için kolları sıvadık ve kemerlerimizi midelerimizin az altından gevşettik. Bu sefer “yok eskiden daha iyiydi, artık bozdu falan” söylenceleri arasında kendimizi Enişte Döner‘de bulduk. Şimdi tam da şu anda orada daha önce döner yiyenler “o da döner mi canım!” diyebilir ama zaten Kıbrıs‘ta parmakla gösterilebilecek başka bir dönerci yok sevgili okuyucu.

Enişte Döner bunu başarmış. Haklı olarak 1957’den beri bayrağı taşıyor olmanın bilincinde.

Yine de bizim Türk yemek yazarlarının yağlaya ballaya anlattığı kadar lezzetli bir döner değil -fotosu yok- ama iskender yorumlarını mutlaka denemenizi öneririz. Çünkü usul itibariyle onu gerçekten farklı yapıyorlar. Bunu detaylandırmıyoruz, çünkü gidenlere sürpriz olsun istiyoruz.

Enişte Döner denilince Sedat ve Necmi ustalardan da bahsetmeden geçilmez. İkisi de tezgahın arkasında ve ateşin başındalar. Biri döner kesiyor, ötekisi servise yardım ediyor. İkisi de işin emektarı.

eniste-doner-kibris-02

Eniştemizin hikayesi de şöyle…Enişte aslında Bolu’lu, 1954’te bir hisse binaen Kıbrıs’a geliyor ve burada kök salıyor. Yani Kıbrıs’ta önce enişte oluyor. Dönerini önceleri Ziraat Bankası önünde satıyor. Sonra işler bugüne kadar geliyor. Şimdilerde ise rahmetli Enişte’nin damadı işletiyor mekanı.

Ama bununla beraber döner parça etten olduğu iddia edilse de kuzu -dana karışım kıymadan yapılıyor.

Yine de güzel olan şey Kıbrıs’a özel detayları içermesi. Zaten bizi de spesifik bir lezzettin uygulamasında yapılan farklılıklar cezbediyor. Yani dürüm isterseniz -ki biz bu sefer öyle yaptık- Kıbrıs’a özel pidesi (Pide Kısmet fırından) içerisinde sunuluyor, yanında turşu veriliyor, işletmenin köklülüğü, ateşin başındaki amicolar, sokağın yazlık kasaba havası eğer akşam vakti oradaysanız kapının önünden geçen Kıbrıs’lı güzel kızlar…

İşte bu allegori için döner kıymetleniyor.

Biz de o esnada ayranımızı lezzetin sadece yediği şeye ilgili olmadığını bilenler için kaldırıyoruz.

Esselatü Vesselam.

eniste-doner-kibris-03

Adres: Mehmet Akif Cad. No: 94 Dereboyu Lefkoşa – KKTC
Tel: 0392 2271470


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Lefkoşa’da Döner Nerede Yenir? Enişte Döner Restaurant, Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs

  • gerekli gereksiz

    Mağusa’da Hacı’yı denemeniz önerilir.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir