En İyilerİstanbulKahveler

En İyi 7 Üçüncü Dalga Kahveciler | İstanbul – 2015

En İyi 7 Üçüncü Dalga Kahveciler

1. dalga, hepimizin yıllardır içtiği (ve yoklukta hala içmeye devam ettiği!) suda eriyen -siz markayı biliyorsunuz- nam-ı diğer ‘Instant Coffee” lerdi. Amerika’nın hani o meşhur kahve zincirinin 2004 sonlarında ülkemize girmesiyle artık nur topu gibi  2.dalga kahvecilerimiz oldu.

Çok değil, son 2 yılda hayatımıza artık; Chemex yöntemi, Japon Sifonu, Cold Brew… gibi tanımlar girdi. Evet artık kahvede 3. dalga’dan ya da mekanların deyişiyle ‘‘Nitelikli Kahve”den bahsediyoruz. Burada, kendi çekirdeğini kendin çekmek ve kavurup, sunmak işin içine giriyor.

Bu sıralar birbiri ardına 3.dalga kahve dükkanı açılıyor. Hatta şehirde geçtiğimiz sene, kahveye olan ilgi bu kadar fazla olunca bir festival bile yapıldı, bakınız hatta gidip, yazmıştık: İstanbul Coffee Festival

Avrupa Yakası bu konuda oldukça zengin adreslere sahip, Anadolu Yakası’nda da özellikle Moda bu trendi takip ediyor. Şimdilik, uzman yeme-içme kadromuzla bizzat deneyip beğendiğimiz butik kahvecilerden, en tecrübeli ve en iyi 7 adresini listeledik. Şehirde başka nereler var derseniz; önceki listemizde tam tamına 30 mekanı sunmuştuk.


1. Petra Roasting Co. – Gayrettepe

3. Dalga kahveyi İstanbul’a sevdiren bir çekirdek ithalatçısı ve kavurucusu Petra.  Gayrettepe’de son derece güzel ve geniş bir mekanda, müdavimlerine Etiyopya’dan, Brezilya’dan en iyi çekirdekleri getirtiyor.

Tel: (0212) 3561053

1-petra-coffee

2. M.O.C- Topağacı

Açılımı: *Ministry Of Coffee. Kahveye gönül vermiş başarılı bir girişim. Bizim favorimiz, ballı tarçınlı kahveleri. Mekanda aynı zamanda barista eğitimleri de veriliyor.

*Kahve Bakanlığı

Tel: (0212) 2344465

2-moc

3. Kronotrop – Cihangir

Ünlü kahve kavurma makinası Loring Smart Roast ile kavurdukları kahveleri sunuyorlar. Türk Kahvesi’nin tadı ve sunumu beğeni topluyor.

Tel: (0212) 249 9271

3-kronotrop

4. Coffee Brew Lab – Cihangir

İstanbul Coffee Festivali’nde düzenlenen 2015 Türkiye Barista Şampiyonası’nda  barista  Özkan Yetik’in birinci olmasından sonra Cihangir’de yıldızı daha da parlayan Coffee Brew Lab, son zamanlarda Cihangir’in  kahve içilen en gözde mekanları arasında yer alıyor. Mekanın sahibi Uğur Çebi, kahve çekirdeklerini Yunanistan’da bulunan Taf Coffee’den getirtiyor. Mekan, Galatasaray Lisesi’nin yanından Yeni Çarşı caddesine girince solda lise duvarı biter bitmez karşınıza çıkıyor. Küçük ve çok sevimli bu mekanın müdavimleri çok olduğu için yer bulmak biraz zor olabiliyor. Bu yüzden Cihangir’de yaklaşık 1,5 ay önce ikinci bir şubelerini açtılar. Coffee Brew Lab’a gittiğinizde Latte art ile tadı damağınızda kalacak bir caffe latte keyfi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

1. Şube Telefon: (0212) 24470 89

2. Şube Telefon: (0212) 24370 77

Brew-Lab-5

5. Coffee Sapiens- Karaköy

Son yılların yükselen lokasyonu Karaköy’de ufacık bir kahve cenneti daha. Kendi çekirdeklerini kavuran , öğüten ve taptaze sunan bir adres. Biz lattesini pek sevdik. Deneyiniz.

Tel: (0212) 0212 2441296

5-cafe-sapiens

6. Noir Pit, Şişhane

Fair-Trade üretime dikkat çeken bir kahve dükkanı. Dünyanın çeşitli bölgelerinden organik çekirdekleri hazırlıyorlar. Ristorantesi denenmeli.

Tel: (0212) 0212 2458086

6-noir-pit

7. Drip Coffeeist, Şaşkınbakkal

3. Dalga kahvecilerin elbette Anadolu Yakası’nda da adresi var. Bağdat Caddesi’ne yolunuz düşerse, bu işin öncülerinden Drip Coffeeist‘e de mutlaka uğrayın. Yumuşak içimi ile Japon Sifon (Japanese Syphon) usülü kahveleri oldukça beğeniliyor.

Tel: (0216) 36035477-drip-coffeeist

 

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir