LefkoşaŞiş Kebap

Lefkoşa’de Şiş Köfte (Kebap) Nerede Yenir? Burcu Kebap, Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs

Dünyanın tek bölünmüş başkenti Lefkoşa‘ya yolumuz düşünce içimize ne yiyeceğimiz konusunda bir telaş düştü. Zira Lefkosia‘ya geçemiyorsun bu bir, ikincisi ise geçtiğimiz yıl Girne’de Şeftali Kebabı yemişiz tamam ama Kıbrıs Türk Kesimi‘nde harbi harbi ne yenileceği konusunda doğru düzgün bir kaynak yok. Yeni hazlar, yeni deneyimlerin peşinde araştırmalarımızı sahada sürdürürken Has Kıprıslı ışığı yerinde, enerjisi bol, güzel bir kadın (öhüm!) bize Burcu Kebap‘a gitmemizi önerdi. İşin doğrusu biz bugüne kadar bir güzeli hiç kırmadık sevgili okurlar…

Sabah emekçisi olduğumuz için akşam bir taksiye -Muammer abi- atlayarak, “Bizi meclisin karşısına çek!” diyerek menzilimize ulaştık. Menzil bildiğiniz kebapçı. Mevzii güzel. Burada olayımız ise kebap. Ancak burada yazımıza konu olan kebaba “Şiş Köfte” ismi veriliyor. Çünkü Nicosia‘da kebabın bir diğer ismi: Şiş Köfte.

burcu-kebap-baris-burcu-lefkosa-02

Eh yalan da değil hani! Mekanın sahibi ve ocağın başındaki Barış Burcu abimizden bize tıpkı Kıprıslı vatandaşların yediği şekilde Şiş Köfte hazırlamasını istiyoruz. Tabii işin sırrının etten çok Kıbrıs Pidesi‘nde olduğunu idrak etmemiz tam 15 saniye sürüyor. Çok gurmeyiz artık.

Bir kere bu pide kesinlikle herhangi bir lavaştan daha lezzetli. Neredeyse lavaş kadar ince ama bir tırnaklı pide kadar dayanıklı. Aynı zamanda bir ekmek hassasiyetinde ve bir krep kadar nutellayı kaldıracak zerafette. Yani şöyle: Ortasından kes, içerisine nevale ve kebabı koy, iki bur, yallah servis et! Barış abimiz de bize aynen bunu yapıyor. “Kebabı acılı mı, acısız mı istersiniz?” diye soruyor. Sonra da “Soğanlı mı, soğğansız mı istersiniz peki?” diye soruyor. Abra Cadabra, Puf!  Kebabı masanızda buluyorsunuz.

Kebap lezzetli, kebap iştahla yeniyor. Hatta hemen yanımızdaki arkadaşın yiyemediği bile tarafımızca hallediliyor. Ancak bir yandan da gözümüz içerideki dolapta ortasında kocaman kaymak olan ekmek kadayıfında. Sanki kaymak Adem ile Havva’dan beri orada duruyormuş da şerbetli ekmek gelmiş üstüne yapışmış gibi bir havası var. Çok tuhaf! Yani gittiğiniz zaman onu yemeden kalkamazsınız. Biz de öyle yapıyoruz ve ortaya bir kadayıf söylüyoruz.

Kadayıf güzel, kadayıf kuvvetli arkadaşar. Kıbrıs’ın kaymağı da bir değişik. Hafif süzme yoğurt kıvamında, ekşimsi ve yoğun. Herkese hitap etmeyebilir ama Kıbrıslılara saatlerce ekstra performans anlamında hitap ettiği kesin.

ekmek-kadayifi-burcu-kebap-kibris-03

Barış abimiz yemekten sonra bize soruyor “Nasıl, memnun kaldınız mı gençler?” diye. “Kaldık tabii, Barış abi.” diyoruz. Midemiz full. Acaba bir ekmek kadayıfı daha mı söylemeyeliyiz, yoksa yine tuzluya dönüp ciğer şiş, tavuk şiş falan mı abartmalıyız şeklindeki ikilimler içerisinde nefsimize “Dur!” diyerek, Lefkoşa’nın çaça caddelerine doğru yola koyuluyoruz.

Yaa, hayat işte!

burcu-kebap-lefkosa-04

Burcu Kebap
Osman paşa Cad. Mirata Apartmanı Altı. Köklüçiftlik (KKTC Meclis Yanı) Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs
Tel: 0392 2276235

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Lefkoşa’de Şiş Köfte (Kebap) Nerede Yenir? Burcu Kebap, Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs

  • N.N.C

    Mehaba kıbrıs pidesini meraklıları paket paket alıp götürüyor. donduruyor. sonra tost makinesinde ısıtıp içini istediği gibi dolduruyor. Taptaze olur. şahanedir. Ayrıca ekmek kadayıfının içindeki kaymak değil. kaymak bizde pek bulunmaz. su veya sütle robotta çırpılmış nor (lor) peyniridir. Bilesiniz istedim. Bir de dövülmüş badem konursa içine. Tadı kanatlanır.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir