Genel Yemekler

Dızmana Nedir?

Göçmen Böreği” olarak da bilinen Dızmana, orjinalinde içine ekşimik denen ve aslında bir çeşit lor olan peynir konularak yapılan hamurlu muhacir çöreğidir. Bulgaristan göçmenler daha çok Trakya bölgesine yerleştikleri için Trakya bölgesine ait bir yiyecek olarak da anılır.

Teknik olarak hamur ve sos malzemelerinden ibarettir. Günümüzde ekşimik bulunamadığı için sade olarak hazırlanır ya da beyaz peynirle yapılır. İri parçalar halinde tepsiye dizilen hamurların üzerine fırına girmeden evvel, önceden hazırlanmış süt kaymağı/ yoğurt ve yumurta karışımı sos dökülür. Fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.

Fırından çıkınca pamuk gibi olan Dızmana çörekleri özellikle çay ile birlikte, kahvaltıda ya da özel günlerde tüketilir. Son derece keyifli bir atıştırmalıktır, peynir, zeytin ve reçel ile katıklanarak yenir.

*Dızmana hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazyıya katkıda bulunun.

Foto: Annemin Eli


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Dızmana Nedir?

  • gül

    Bizimkiler dizbana diyor:) bulgaristan göcmeniyiz bizde.göcmenlere has oldugunu bilmiyordum.ögrendim.tesekkürler.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir