BeşiktaşİstanbulLahmacunNE YİYELİM

Levent’te (Tarsus İşi) Kuşgözü Lahmacun Nerede Yenir? Kuşgözü Lahmacun, Levent Çarşı, Beşiktaş, İstanbul

Heyecan doluyuz. Ama neden heyecan doluyuz? Memleketin farklı illerinde yediğimiz fenomen lezzetlerin başarılı uyarlamalarını büyükşehir İstanbul’da bulunca sevincimiz artıyor. Gastronomik anlamda bunu doğru bir gelişme, yatırım anlamında doğru bir iş modeli olarak görüyoruz. Çünkü Mersin Tarsus’ta kendini ispatlamış ve ilgi gören bir lezzet neden megapol İstanbul’da iş yapmasın ki? İşte bugün size bu doğru modellerin birinden bahsedeceğiz. Levent Çarşı içerisindeki Kuşgözü Lahmacun. Adı üstünde Tarsus’un meşhur lezzeti kuşgözü lahmacunlarından yapıyor.

Kuşgözü lahmacunu bilmeyen için anlatalım; bir kere öncelikle küçültülmüş lahmacun olan “Fındık Lahmacun” ile uzaktan yakından ilgisi yok. Pastanelerdeki minik pizzalar gibi pofuduk ama hamuru pastane hamuru olmayan, üzerinde kalın zırh ile çekilmiş kıymalar (zaten menüde de kebap etli yazıyor) ile fırınlanmış minik pideler… İşte kuşgözü lahmacun bu. Klasik bir lahmacun yapımından daha meşakkatli çünkü bir kişi en az on tane kuşgözü lahmacun ile doyabileceği için ustanın bu lahmacun daha çok emek vermesi gerekiyor. Düşünün on kişi gelse, yüz lahmacun yapar! Kısacası el tutan, hazırlaması vakit alan bir lezzet.

Ama işte bir o kadar da lezzetli. Mersin Tarsus’ta yediğimiz kuşgözlerinin yapımını yıllar önce izlerken de bunu düşünmüştük: “Uğraştırıyor ama tatmini %100“. İşte bu bilgiler ve beklentiler eşliğinde gittik Levent’teki Kuşgözü Lahmacun’a bir öğle vakti.

Kapıda sıra var tabii. Etraf işyeri kaynıyor. Farklı lezzet arayan, Mersin’li arkadaşından methini duyan beyaz yakalı buraya yemeğe gelmiş. Mekan küçük, hemen yanındaki Onur Büfe’nin de döneri pek başarılıdır hani. Aklımız biraz da o tarafa kayıyor lakin azimle Kuşgözü Lahmacun‘da ısrar ediyoruz. Beş dakika bekleyip bize gösterilen masaya oturuyoruz.

Menü çok basit. Oturur oturmaz ne sipariş vereceğimizi biliyoruz. (İşletmeyi bu anlamda tebrik ederiz, ne yaptıklarını çok iyi biliyorlar. Ayrıca bu kağıt Amerikan servislerde menünün olması çok ama çok iyi fikir. Her restoran bunu yapmalı.)

Kuşgözü (klasik kıymalı) Lahmacun, Tarsus açık şalgam ve tabii ki Tarsus’ta yine öne çıkan bir lezzet olan tereyağlı humus.

Ortaya bir buçuk porsiyon (toplam 15 adet) kuşgözü lahmacun, şalgam ve tereyağlı (pastırmasız) humus söylüyoruz. Masaya hızlıca cin biber turşusu, hıyar turşusu ve maydanoz bırakılıyor. Onlarla oyalanmaya başlıyoruz ve onca yoğunluğa rağmen on dakika içerisinde önce yanında banmalık/sıyırmalık pidesi ile tereyağlı humusumuz ve kıymalı kuşgözü lahmacunlarımız geliyor.

Abartmıyoruz! Her ikisi de çok başarılı. Bir anda Mersin Tarsus’a ışınlanmış gibi hissediyoruz kendimizi. İyi ki gelmişiz diyoruz ve hemen her iki lezzetin üstüne Tarsus’tan gelen açık şalgamı yuvarlıyoruz.

Bütün deneyimimiz bundan ibaret ve bu deneyimimizden ve kararımızdan aşırı mutluyuz.

Şimdi;

Mekan kuşgözü lahmacunu çeşitlemiş: Kıymalı yemek istemeyenler için biberli, ıspanaklı ve peynirli çeşitleri de mevcut. Bu çeşitleme işi mesela veganlar ve vejetaryenler için pek iyi olmuş.

Humus da ayrıca pastırmalı/pastırmasız versiyonları ile karşımıza çıkıyor.

Kısacası Kuşgözü Lahmacun Tarsus’un en spesifik ve en öne çıkan lezzetlerini en yalın halleriyle -ve azıcık da İstanbul’a uyarlayarak- sunmayı başarmış. Ayrıca Tarsus’taki pide fırını kültüründen de çıkarıp restorana dönüştürmüş. Amiyane tabiriyle level atlatmış. Tüm bu bağlamda İstanbul’da bir ilk olmuşlar.

Kendilerini tebrik ediyoruz. Bu restoran modelinin “büyüme” anlamında da önleri çok açık.

Yolları açık, baharatları bol olsun.

Ne diyor bir düşünür?

“Egosundan kurtulan herkesin aklına şüphesiz çok güzel iş fikirleri gelecektir.”

Mühim olan o egodan nasıl kurtulabileceğiniz pek tabii bizim iyi yiyen ve yedikçe haz alan sevgili komünitemiz.

Sizleri seviyoruz. O yüzden de bu yazıları 14 yıldır yazmaya devam ediyoruz.

Vesselam.

Kuşgözü Lahmacun, Levent
Levent, Çarşı Cd. no:33/A, 34330 Beşiktaş/İstanbul
Tel: 05362007177

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir