En İyilerLİSTELER

Türkiye’nin En İyi Zeytin Markaları

Türkiye bir zeytin ülkesidir. Bu kutsal ağacın meyvesi, yüzyıllara direnen güçlü yapısı, adeta yaşam iksiri yağı, yaprağı… Faydası saymakla bitmez zeytinin.

Zeytinyağının en iyilerini daha önce listelemiştik. Peki şimdi sadece meyvesine odaklanıp, zeytini en doğal haliyle salamura yapıp sunan, güzel paketleyen, en hakkıyla sunan markalara göz atalım. Yeşili ve siyahı ile iyi zeytinin peşine düşüyoruz. Sizin de eklemek istediğiniz, ”bu zeytin markası pek bilinmiyor ama nefis” dediğiniz adresler varsa lütfen yorumlara ekleyin. Listeyi hep birlikte geliştirelim.

İşte Türkiye’nin en iyi zeytin markaları.

1- Özgün Zeytin

Ayvalık’ta dededen toruna zeytin yetiştirici bir aile: Sucu Ailesi. Dede Halil Sucu’dan, zeytine ve zeytinyağı adına yaptığı çalışmalar ile “Zeytinin Babası” olarak bilien merhum Ahmet Sucu ve ailesinin zeytin markası olan Özgün Zeytin Türkiye’nin en iddialı zeytin markalarının başında geliyor. Özellikle yeşil kırma zeytini çok ama çok başarılı. Biz de denediğimizde bu kırma zeytin ile başka zeytinlerin bu zeytinle aşık atamayacağına ikna olduk.

Özgün Zeytin hakkında daha fazla bilgi alıp evinize doğrudan sipariş vermek için https://www.ozgunzeytin.com.tr ziyaret edebilirsiniz.

Özgün Zeytin ve Zeytinyağları

2- Kavlak Zeytin

1964 yılından bu yana Bursa Gemlik’de faaliyet gösteren, 5 kuşatır zeytincilik yapan bir aile işletmesi şimdilerde zeytin denince ilk akla gelen adres oldu. Kavlak’ın zeytin ve zeytinyağının e-ticaretdeki başarısı, müşteri memnuniyeti özeni yadsınamaz. Kuru sele siyah zeytini bizim en favorimiz. İnternetten almıyorsanız, şehirlerarası yolculukta ”Oksijen” duraklarında dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz. Mutlaka denenmeli.

3- Marmarabirlik

ZEYTİN denince ilk akla gelen MARMARABİRLİK, adını aldığı Marmara Denizi’nin Güney sahilleri boyunca doğuda İznik Gölü çevresinden, batıda Trakya’da Mürefte’ye kadar uzanan bir yay içerisinde konumlanmış.

Marmarabirlik, Dünyanın en kaliteli sofralık zeytinlerinin yetiştirilmesi ve daha iyi koşullarda pazarlanması amacıyla, bölge zeytin üreticilerinin karşılıklı yardım ve dayanışma içerisinde 1954 yılında kurmuş oldukları bir Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’dir. Bursa yöresinde tanıdığımız ne kadar iyi zeytin üreticisi varsa zeytinini işlemesi için bu kooperatife veriyor. Bizim favorimiz, gold az tuzlu salamura siyah zeytinleri…

4- Zeyer Trilye Zeytini

Mudanya Tirilye zeytini gerek iklim koşulları gerekse zeytin yetiştiriciliği için en elverişli coğrafi konumu ile Dünyanın ve Türkiye’nin en kaliteli zeytini ve zeytinyağı olarak belirtmemiz abartı olmaz. Dünyada sofralık zeytinin kraliçesi olarak bilinen Trilye zeytini maalesef yurdumuzda pek az kişi tarafından biliniyor. Özellik olarak ince kabuk ufak çekirdek ve lezzetli mükemmel tadıyla şu an dünya zeytin çeşitlerinden ilk 3’e girecek kalitededir. Bir kere deneyin, hak vereceksiniz.

5- Solive

Yine bir Gemlik markası ve yine çok bir zeytin. Solive,  So – Live  “İşte yaşam” “Haydi yaşa” diyerek kutsal zeytin ağacının sağlık sunan ürünlerine gönderme yapmak istemişler. Solive ürünleri böyle doğmuş.1950 yılından beri kendi zeytinliklerinin mahsüllerini büyük bir özenle sunuyorlar. Şu anda Bursa – İstanbul anayolu üzerinde bulunan Solive tesislerinde zeytin, zeytinyağı, zeytin ezmesi ve dilimli zeytin üretimi ve satışı yapılıyor. Zeytin dışında, zeytinyağı, konserve, sabun ve zeytinyağı bazlı kremler de üretiyorlar. Az tuzlu kumla zeytini en sevilenlerden…

6- Oleamea

Bir Aydın markası, Oleamea. Yörenin dünyaca ünlü memecik tipi zeytinlerini en iyi işleyenlerden biri… Bölgenin iklim özellikleri, toprak yapısı ve pH seviyesinin uygunluğu sayesinde Oleamea Memecik zeytinleri kendine has bir lezzetle sofralarda yerini alıyor. Ufak çekirdekli ve iri bir zeytin türü olan Memecik zeytinleri, olgun zamanlarında dahi orta sertlikte oluyor. Yüksek besin değerine sahip olan Memecik zeytinleri, diğer zeytin türlerine göre ise dört kat daha fazla polifenol içeriyor. Yeşil zeytinlerinin müdavimi çok.

7- Antakya Bakkalı

Hatay’ın meşhur halhalı zeytinini yazmadan olmazdı. Mini mini, sulu ve dolgun gövdeli, kendine has bir zeytin halhalı. Antakya Bakkalı da bu özel lezzeti hakkıyla sunan 7 kadının işlettiği bir nevi aile kooperatifi aslında. 2007 yılında sadece kömbe üreterek başlayan mütevazı bir girişim şimdilerde 49 ürünle tüm Türkiye’ye doğal lezzetlerini ulaştırıyor. Halhalı zeytinini hala denemediyseniz bir göz atmakta fayda var.

8- Novavera

Zeytinyağlarıyla dünya çapında bir çok ödüle layık görülen markanın limon dolgulu yeşil zeytinini hala denemediyseniz mutlaka bir şans verin. Bizim için en iyiler arasında çoktandır yerini almış bir ürün.

9- DeliDane

Deli Dane zeytinleri ve zeytinyağı, nitelikli ve kusursuzu üretmek arzusu ile ortaya çıktı. Deli Dane , ismini ; zeytinlerin atası kabul edilen delice zeytini ve her bir zeytin ‘’dane’’sine gösterilen özenden alıyor. Kuru selesini mutlaka denemelisiniz.

10- İpek Hanım Çiftliği Kahverengi Sele

Yıllardır Aydın Nazilli’den temiz üretim yapan Pınar Kaftancıoğlu ve kızıyla aynı isimli çiftliğini duymuş muydunuz? Sadece zeytin değil, aklınıza gelen hemen hemen her türlü doğal gıdayı üretiyor ve ürettiriyorlar. ancak zeytin denince de, onun kahverengi selesini anmamak haksızlık olurdu. Nazilli’deki zeytin ağaçlarına bebekler gibi bakıyorlar. İstanbul’da da bir çok yerde satış mağazaları bulunuyor.

11- Komili Zeytin

Komili Zeytin, 1878 senesinde Osmanlı devletine bağlı Midilli adasında ürünlerini Komili markasıyla satmaya başlayan Komi’li Halis Bey’in şimdi 5. kuşak temsilcileri Komili ailesine ait başarılı bir girişim. Zeytin üretimi denince de ilk akla gelen markalardan. Oldukça iddialılar, %100 doğal, koruyucu veya katkı maddesi içermediğini, herhangi bir ısıl işlemden geçmediğini, pastörize edilmediğini önemle vurguluyorlar.

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

4 thoughts on “Türkiye’nin En İyi Zeytin Markaları

 • davut doğru

  Sayfanız DİNİ reklam,,,, dini yazılar logolar,,,,tesettürlü kadın reklamı dolu siz LAİK DÜNYAYA DÖNENE KADAR her yere her guruba yazacağım sizi takibi bıraksınlar gidip onlara onların sayfalarında hizmet edin

  Yanıtla
  • Beyefendi kendi içinizde ne yaşıyorsunuz acaba? :) O reklamlar muhtemelen size “siz öyle” olduğunuz için çıkıyordur.

   Yanıtla
 • Nail

  Senelerdir alıp yediğimiz,Gemlik te, ‘Zeytinci Mustafa’ da bence,bu listede olabilecek imalatçıdır.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir