Lezzet Testi

Fuse Tea, Ice Tea, Coca Cola Company, Limon, Şeftali, Karpuz, Mango ve Ananas

Onca açık hava (outdoor) reklam ve sıkı medya satın alma ile yaz başında Coca Cola, Fuse Tea markası ile Ice Tea pazarına sıkı bir giriş yapmıştı. Böylece pazarın lideri Lipton‘dan ilk sezon sonunda iyi bir pazar payı kapmayı da başardı. İşin içinde dünya içecek devi Coca-Cola olunca lansmanın da bu denli kuvvetli olması elbette normal. Ama Ice Tea denince akla gelen ilk marka olan Lipton ile uzun vadede nasıl bir çekişmenin olacağı merak konusu.

Lezzet Testi ekibi olarak biz de piyasadaki bütün “Fuse Tea“ leri alıp bir deneyelim istedik. Piyasada an itibari ile 4 farklı Fuse Tea çeşidi var; Limon, Şeftali, Karpuz, Mango ve Ananas aromalı.

Değerlendirme Metodu

Bütün kutu “Fuse Tea“leri hem bardakta, hem de kutusunda 10’ar dakika aralıklarla önce kokladık sonra içtik. Notlarımızı aldık ve daha sonra bunları aramızda sözlü olarak paylaştık. Kutular boşalınca 3 gün sonra tekrar kokladık.

İçindekiler: Su, Şeker (Sakkaroz/Glikoz Şurubu), Asitliği düzenleyiciler (Sitrik Asit, Sodyum Sitrat), Çay özütleri, çeşidine göre meyve suyu konsantreleri (Meyve oranı en az %0,1 ve %0,02), Aromalar, Antioksidan (Askorbik Asit)

Fuse Tea Karpuz Aromalı İçecek

Piyasada karpuz aromasını doğru düzgün başaran bir gıda üreticisi maalesef yok. Fuse Tea’de de bu geçerli. Karpuz aromalı içecekler ya da sakızlar üretilmese daha iyi. Tüm ürün grubu içerisinde son derce yapay ve yoğun bir şeker kokusuna sahip tek içecek bu. Ayrıca “Fuse Tea” grubu içerisinde şeker tadı en belirgin olan da bu. Bizde seyreltilmiş şurup izleniminden öteye gitmedi. Şekerin kesifliğini azaltmak için demlediğimiz filtre kahve ile karpuz aromalı Fuse Tea’yi karıştırdık. Bu şekilde gayet de güzel bir deneme oldu. Karpuz aromalı Kahveli Ice Tea düşünülebilir!

Fuse Tea Mango ve Ananas Aromalı İçecek

Her ne kadar Dr.Öz’ün tavsiyesi olan Mango ve Ananas meyvelerinden güç alınarak denenmiş olsa da bu içeceği de Karpuz aromalı içecekten pek de farklı bulamadık. Karpuzlusuna göre şekeri nispeten daha dengeli geldi ama yine de kokusu dışında gerçek manada doğala özdeş bir yanı yok. Fuse Tea’nın hem karpuzlusu hem de Mango ve Ananaslısının, içecek olması dışında piyasadaki bu aromalara sahip sakızlarla bizde aynı etkiyi yarattığını söyleyebiliriz. Bu iki içeceğin zayıflığının Fuse Tea’nin Limonlu ve Şeftalili çeşitlerinin satışlarını arttırmaya yardım edeceğini düşünüyoruz.

fuse-tea-lezzet-testi

Fuse Tea Şeftalili İçecek

Kokusu, şeker oranı ve bu dengelerin yarattığı beklediğimiz ferahlama hissini Fuse Tea Şeftali‘de bulduk. Şeftali aromasını çok iyi yakalamışlar. Fuse Tea grubu içerisinde en beğendiğimiz Ice Tea bu oldu. Oldukça başarılı. Sonraki günlerde, boş kutusunda kalan kokusunda bile ilk anda içtiğimiz şeftali kokusunu alabildik.

Fuse Tea Limonlu İçecek

Şeftalilisi kadar başarılı olmasa da limon aromalısı da diğerlerine göre (Karpuz ve Mango Ananas) daha başarılı diyebiliriz. Zihinlerde pazar lideri Lipton’un limonlusu ile otomatik olarak kıyaslanıyor. Diğerlerinin aksine Limonlu Fuse Tea’nin şeker konsantrasyonu bize düşük geldi. Bu yüzden şeker oranı bir miktar daha arttırılabilir. Ayrıca aroması biraz daha ekşimsi bir hissiyat yaratabilirse daha iyi olur. Limondan beklentimiz ekşiliktir. Bunun haricinde kutuyu açtığımız gün aldığımız limon kokusu 3 gün sonra yerini kesilmiş çimen kokusuna bıraktı. Bu da enteresan ama hoş bir tespit oldu. Bunun da (çimen) içeceği olsa güzel olabilir.

Kazanan

Hiç şüphesiz Şeftali Aromalı Fuse Tea! Ayrıca en düşük kalori ve karbonhidrat değerine sahip olan da o.

Siz de Fuse Tea çeşitlerini denediyseniz lütfen tecrübelerinizi burada herkesle paylaşın. Fuse Tea’nin en çok hangi çeşidini beğendiniz? Aşağıya yorum olarak yazıp bu yazıya katkıda bulunabilirsiniz.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Fuse Tea, Ice Tea, Coca Cola Company, Limon, Şeftali, Karpuz, Mango ve Ananas

 • Esra Yılmaz

  Reklam amacli bir yazi olmuş gibi geldi bana lipton un yanindan gecemeyecegi gibi bu icecek zamaninda bi firt cektigim bim ice teasi bile bundan lezzetlidir

  Yanıtla
  • Özer Kırçak

   bu yazı 2 yıl önce yazıldı :) Hepsiniyedim.com’daydı önceden. Satın aldık hepsiniyedim.com’u. içeriği de buraya aldık :D reklam amaçlı değil. bundan böyle de bir sürü ürün deneyip yazacağız :) Sevgiler..

   Yanıtla
 • bora

  eski capy ananas tadını fuse tea mango&ananas’ta buldum tşkler fuse tea

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir