Genel Yemekler

Yaptım Oldu: Özer Şef’ten 3 Peynir Soslu Kontrafile Tarifi

“Eti Çok Pişirmeyin, Proteini Ölür!”

Merhaba, yine bir et yemeği tarifiyle karşınızdayım. Efendim bünye olarak ne kadar etçil olduğumu söylememe gerek var mı bilmiyorum, zira içinde et olmayan bir öğün için hiç de güzel şeyler düşünmediğimi her yazımda beyan ediyorum.

Bu hafta size “Üç Peynir Soslu Kontrafile” tarifi vereceğim. Bu yemeği ilk defa İstanbul Beyoğlu’ndaki Peri Pettie adındaki şirin restoranda yemiştim. Peyniri sos olarak kullanma fikri o gün kafamda canlanmıştı ancak etin pişme şeklini beğenmediğimi hatırlıyorum. (Kırmızı eti niye çok pişiriyorsunuz birader?)

Malzemeler:

500gr kontrafile (dana eti)
50 gr rokfor peyniri
50 gr edam peyniri
50 gr cheddar peyniri
bir yemek kaşığı tereyağı
bir miktar taze soğan (yeşil olanı)
1 adet orta boy kuru soğan

Eti marine etmek için:

1 kapak beyaz şarap
1 tutam tane karabiber
1 tutam kaya tuzu
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yemeği hazırlarken bir kez daha “Kırmızı eti çok pişirenler için aklımızdan geçen 9 işkence metodu” diye bir spot atayım mı diye düşünürken, böyle komikli işleri başkaları zaten bolca yapıyor diyerek ciddiyetimi korumaya karar verdim.

3 Peynirin Ederi Etten Pahalı!

Sos için kullanacağımız 3 peynirin toplam maliyetinin eti geçtiğini biliyorsunuz değil mi? O nedenle her zerresini çok iyi kullanmamız, sindirmemiz gerekiyor.

Bu yemek için sosu ve eti eş zamanlı olarak hazırlayacağız, sırf bu yüzden baş döndürücü bir hızla çalışmamız gerekiyor. Verim için siyah bir “Pera” açmanızı öneriyoruz (yeni keşfettik ama en iyi yerli biralardan biri).

Eti karabiber, zeytinyağı, beyaz şarap ve tuz ile marine ediyoruz. Bu işlem için, buzdolabı poşetine bütün malzemeleri koyup çok azcık çalkaladıktan sonra dinlenmesi için buzdolabına koyuyoruz. Kontrafileyi kalın kestirdiğimizi söylemeden de geçmeyelim, malum etin kalın olanı makbuldür.

Şimdi, peynir sosunu çok acaip yapacağız hazır mısınız?

Benmari değil Senmari!?

Kendi uydurduğum ancak gayet çalışan bir peynir eritme yöntemim var: “Birden değil, ağır ağır… ” (sonradan benmari diye bir şey var dediler, hiç oralı olmadım)

Peynirleri küçük küçük kırarak veya keserek bir sos tavasına dolduruyoruz. Tereyağını da içine bırakıyoruz. Sonra altı kısık olan ocağa genişçe bir tencere içinde soğuk su ilave ediyoruz. Su ocakta ısınırken sos tavası da tencerenin içine oturtuluyor. Böylece peynirlerin direkt ateşle temas etmesini engelliyoruz ve peynirler yavaş yavaş eriyor. Muazzam kokular odaya yayılırken siyah Pera’dan birkaç yudum almayı unutmuyoruz. Yemek yapmak keyif işidir. Eğer ortamda güzel muhabbet varsa yemek daha lezzetli olur. Bunu tarifte belirtemesem de daha çok lezzet için yemeğe güzel dostlarınızı davet etmeniz gerektiğini söylemeliyim.

Tabak yerleşiminden bahsedecek olursak; Karamelize edilmiş soğan, et, üzerine peynir sosu ve süslemek için yeşil soğan şeklinde muazzam bir tabak düzenlemesi yapılabilir.

Bir Saat Çene Çaldınız, Sosu Çıkarın!

Bu kadar muhabbetin üstüne 1 saat geçtiğini ve etin marine işleminin tamamlandığını düşünüyoruz. Eti pişirme yöntemimizden daha önce de bahsetmiştik. Kızgın döküm tava içine bir yemek kaşığı zeytinyağı koyduktan sonra 3 dakika bir tarafını ve 3 dakika diğer tarafını pişirip ocaktan alacağız. Bu esnada peynirler tamamen erimiş durumda, o yüzden sıcak etin üzerine peynir sosunu boca edeceğiz. Az önce siz Pera’ları götürürken biz soğanı da karamelize ettik ama nasıl oldu diyenler için bir tatlı kaşığı bal ile tavada 4-5 dakika çevirdiğimizi söyleyelim.

Malzemeler tek tek hazır olduğuna göre tabağı dizebiliriz;

Geniş bir servis tabağına önce soğan, yanına az pişmiş et, üzerine peynir sosu ve süslemek için ince kıyılmış yeşil soğan. Lezzeti katlamak için son olarak tane karabiberi değirmen ile üzerinde gezdirip fırt fırt yapıyoruz. İşlem tamam.

Bu yemeği yerken parmaklarını yemeyenlerle bir sonraki tarifte hesaplaşacağız.

Şef Özer

1980 doğumlu bir Karadenizli. Yemek yapmak en büyük tutkularından biri. Part-time şef full-time E-ticaret yöneticisi... Sucuk sever...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir