Lezzet Testi

Göteborgs Bageriets Basta: Emilies Bardröm ve Christinas Chokladbegar, IKEA

Biliyoruz, biliyoruz. Hiç bir sanayi kurabiyesi evde yapılan tazecik kurabiyelere benzemez. Yine de önümüze sunulan bu nimetlerden tatmak icap edebilir. Biz de sizin için IKEA’nın raflarında bulabileceğiniz Göteborgs Bageriets Basta‘ların iki çeşidini de test ettik ve yorumladık.

1.si: Emilies Bardröm, 2.si: Christinas Chockladbegar.

Değerlendirme Metodu

Her iki kurabiyeyi de çay eşliğinde ve 20’şer dakika arayla yedik. Her ikisini de yerken gözlerimizi kapadık. Düşündük. Sonra hakkında düşüncelerimizi birbirimize söylemeye başladık.

Paket

Paketlerin dokununca hissiyatı kraft kağıdı gibi. Bununla birlikte paket kağıdının bu eski duruşu köklü bir kurabiye üreticisinden özel kurabiyeler yiyeceğiniz hissiyatını uyandırıyor.

Menşei

İsveç

Emilies Bardröm

Kuru Üzüm, Kızılcık ve Yulaflı kurabiye. İçerisinde tereyağı yok. Bize biraz şekeri fazla geldi. Daha kıtır olmasını beklerdik ancak yulaftan olsa gerek bu dokuyu yakalayamadık. Artısı, içinde kurutulmuş kızılcık olması. Her yerde yiyebileceğiniz bir şey değil. Bu yüzden farklı. Yine de tereyağ ve daha az şekerle çok daha başarılı bir kurabiyenin ortaya çıkabileceğini düşündük. İçerdiği ana maddelerden ötürü sağlıklı ve diyet gibi duruyor, kesinlikle değil. Tereyağında ısrarcıyız.

İçindekiler: Yulaf ezmesi %21, buğday unu, bitkisel yağ (hurma yağı ve ayçiçek yağı), şeker, kuru üzüm %11 (Kuru üzüm, ayçiçek yağı), kurutulmuş kızılcık %7 (kızılcık, şeker, ayçiçek yağı) glikoz-fruktoz şurubu, invert şeker, kabartıcılar (sodyum fosfatlar E450, sodyum karbonatlar E500), tuz, doğal aroma verici (vanilya). Kuru yemiş, yumurta, süt ve lupin kalıntıları…Domuz yağı içermez.

goteborgs-bageriets-basta-ikea

Christinas Chokladbegar

Çikolatalı Yulaflı Kurabiye. Emili’nin Bardröm’lerinden sonra alt tarafı çikolataya bulanmış bu kurabiyeler bizde kurabiyeden daha çok çikolata yiyoruz hissi yarattı. Bunun da şekeri bize fazla geldi. Ayrıca sütlü çikolata ile kaplı oluşundan ötürü midede hızlı tepkimeye yol açabiliyor. Bu arada kurabiyenin içinde de siyah çikolata parçaları var. Daha az doğal şeker ve tereyağ ile efsane bir ürün ortaya çıkarabilirlerdi. Bu kadar şekerle baş ağrısı bile yaşayabilirsiniz.

İçindekiler: Sütlü çikolata %20 (şeker, kakao yağı, yağsız süt tozu, kakao kitlesi, emülgatör, (soya lesitini), doğal aroma (Vanilya), yulaf ezmesi %18, buğday unu, bitkisel yağ (hurma yağı ve ayçiçek yağı), şeker, siyah çikolata %10 (şeker, kakao kitlesi, kakao tozu, glikoz şurubu, emülgatör (ayçiçeği lesitini), glikoz – fruktoz şurubu, kakao çubuğu, kabartıcılar (sodyum difosfat, sodyum bikarbonat), invert şeker, tuz, doğal aroma verici (portakal). Yumurta, lupin ve kuruyemiş kalıntıları içerebilir.

Kazanan

Bu iki ürün arasında bir daha tercih yapacak olursak Emilies Bardröm‘ü seçeriz. Maalesef Christina’nın çikolatalı kurabiyeleri sınıfta kaldılar. Bu arada her iki kurabiye için de bir tercih yapmak zorunda kalırsak diye tekrar belirtmek isteriz. Yani sürekli tercih edeceğimiz bir ürün kategorisine girmesi zor.

Bu iki kurabiyeyi daha önce denediniz mi? Öyleyse yorumlarınızı burada herkesle paylaşarak yazıya katkıda bulunun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

8 thoughts on “Göteborgs Bageriets Basta: Emilies Bardröm ve Christinas Chokladbegar, IKEA

 • iki kurabiye de benim favorim değil.. ancak birisini seçmem gerekirse benim tercihim Emilies Bardröm ;)

  Yanıtla
 • Yurtdışında Emilies Bardröm’ü yemiştim hoşuma gitmişti, ama çok etkilenmediğim için bir daha aramamıştım. Resmini görünce hatırladım. Bu akşam alıp tekrardan deneyeceğim.

  Yanıtla
 • Özgün Akkaş

  Merhaba,
  Öncelikle incelemeniz için teşekkürler.
  Ben sadece Christinas Chokladbegar’ı deneme fırsatı buldum.
  Şeker oranı dediğiniz gibi biraz fazla denebilir.Ben özellikle bu tür
  yulaflı-çikolatalı kurabiyeleri süt ile birbirine çok yakıştırıyorum.Kokusu inanılmaz hoşuma gidiyor.
  Ayrıca ‘milka choco grains’ ürününe de baya benziyor diyebilirim.

  Son olarak bu tür ürün incelemelerinizi devam ettirirseniz, bir takipçiniz olarak sevineceğim.
  Sağlıcakla..

  Yanıtla
  • Devam ettireceğiz. Hatta geliştirerek devam ettirmeyi düşünüyoruz. Çok teşekkürler kıymetli yorumlarınızla yazımızı zenginleştirdiğiniz için.

   Yanıtla
 • Ozan

  İskoç Walker’s Pure Butter Shortbread kurabiyelerini tek geçerim. Bunları da denemek lazım ama.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir