Soslar

Yaptım Oldu: Sego Alfredo Şef’ten Ev Yapımı Klasik Pesto Tarifi

Efendim, çok şükür biz de yemek yapabiliyoruz. Bu yüzden kendi meşrebimizce Özer Şef‘e “Ice Bucket Challenge” misali meydan okuyalım istedik. Öncelikle inceden elegant bir sos girişi yapalım ki Özer Şef fazla huylanmasın. Zira Özer Şef’in 3m2’lik mutfağının aksine benim mutfağım tam 20 küsur m2. Şükür.

Neyse. Özer Şef yaptığı tostu yiye dursun, Pesto Sos ona rengini veren fesleğen sebebiyle son derece iç açıcı, ferahlatıcı ve şifalı bir sostur. İtalyanca “Pesto” kelimesi “Ezilmiş” anlamına gelir ki bu da aslında zamanında rondo v.b. aletler olmadığı için malzemelerin havanda dövülerek hazırlanmasından ileri gelmektedir. (Şu anda hala havanda döverek yapanları takdir ediyorlar)

Bir pesto sosunu pesto sosu yapan başlıca yapı taşları; fesleğen, çam fıstığı, sarımsak, zeytinyağı, parmesan tuz ve karabiberdir ama elbette işin aslı bunların birbiriyle karışım oranları ve dahi hassas püf noktalarıdır.

Şimdi size yaklaşık 250mg pesto sosu yapabilmek için gerekli olan malzemeleri sıralayacağım.

Malzemeler

  • 50 gr çam fıstığı (Bakın Şam Fıstığı, ya da Antep Fıstığı değil) – Google bile karıştırıyor, sizin de karıştırmanız olası, aşağıya fotosunu ekledik-
  • 1 demet sapları ayıklanmış fesleğen (yaklaşık 100 gr’a tekabül eder)
  • 2 diş sarımsak (sarımsağı çok seven varsın daha fazla koysun)
  • Bir su bardağının 3’de 2’si kadar sızma zeytinyağı (160ml)
  • 50 gr rende parmesan (bakın sakın toz parmesan almayın, alın evde rendeleyin)
  • Tuz
  • Taze çekilmiş karabiber

cam-fistigi

Hazırlanışı

Önce evde varsa rondonuzu ortaya çıkarın. Yoksa havan bulun. Çam fıstıklarını tavada kısık ateşte ara sıra karıştırarak hafifçe kavurun. Kavruldular mı? Bırakınız soğusunlar. Daha sonra kavrulmuş çam fıstığı, fesleğen, sarımsak, sızma zeytinyağını içine bir çay kaşığı tuzu ve yine müphem miktarda kara biber ile birlikte başlayın karıştırmaya. (Rondo’da hepsi gider ama karıştırma işini havanda yapacaksınız malzemelerin hepsini birden havana atmayın tabii) Daha sonra rendelenmiş parmesanınızı da ekleyin ve birkaç tur daha karıştırmaya devam edin.

Pesto sosunuz hazır. Buzdolabında kavanozda muhafaza edebileceğiniz gibi derin dondurucuya atarak da saklayabilirsiniz.

Pestoyu haşlanmış makarna ile karıştırırsanız on numara makarna olur. Ayrıca pizza ve salata soslarına da ilave edilebilir. Ha, unutmadan mozarella üzerine de bir yakışır ki sormayın gitsin.

Bazı kişiler Pesto için yemiş olarak çam fıstığı üzerine ceviz de kullanırlar. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış. “Ağzıma mas mas kuruyemiş gelsin” derseniz ceviz de ilave edin tabii. Hatta oldu olacak Kaju fıstığı da koyun. (Gerçekten iyi olabilir) Ben size optimum olanı söylüyorum. Tercih sizin.

Özer Şef bilir, mutfak işi deneme yanılma işi. Ancak Özer Şef’in bilmediği bir şey var ki o da elegant yiyecekler için tarif vermek gibisi yok.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

3 thoughts on “Yaptım Oldu: Sego Alfredo Şef’ten Ev Yapımı Klasik Pesto Tarifi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir