Lezzet Testi

Jamie Oliver Sosları | Pesto, Chilli Garlic, Italian Herb, Coriander

Lezzet Testi: Jamie Oliver Sosları

Pesto sosunu ne kadar sevdiğimizi herkes bilir. Daha önce Sego Alfredo‘nun Özer Şef ile atışması ile verdiği ev yapımı Pesto Sos tarifinden epeyce istifade ettik. Ancak ilk olarak raflarda Jamie Oliver‘ın rengarenk makarna soslarını görünce bunları da mutlaka tatmalıyız dedik. Çünkü öyle bir çeşit var ki ne evde hazırlamaya zamanımız ne de ilmimiz yeter.

Lezzet Testi ekibi olarak Macro Center raflarında bulduğumuz bütün Jamie Oliver soslarını alıp Harbiyiyorum.com ofiste teker teker denedik.

jamie-oliver-makarna-soslari-03

Değerlendirme Metodu

Önce her biri 190gr’lık cam kavanozlarda bulunan sosları aldante pişmiş sade penne makarna ile sıcak bir halde, ertesi gün ise ince dilimlenmiş baget ekmeklere sürerek soğuk halde yedik ve notlarımızı aldık.

1. Green Pesto – Yeşil Pesto Sos (190gr)

Bir İtalyan klasiği ve aşina olduğumuz pesto sos. Ezilmiş fesleğen ve çam fıstığı tadı oldukça belirgin olan bu sos ayrıca Parmesan yerine diğer bir klasik İtalyan peyniri olan Pecorino Romano ve Padano peynirlerini de içeriyor. Klasik pesto sos sevenler için makarnalarda her zaman ilk tercih olmayı hak ediyor.

İçindekiler: Fesleğen %38, Sızma Zeytin Yağı, Ayçiçek Yağı, Kaju Fıstığı, Padano Peyniri, Çam Fıstığı %4, Pecorino Romano Peyniri, Sarımsak, Şeker, Tuz, Asitlik Düzenleyici: E270, Antioksidan: E300

2. Red Pesto – Kırmızı Pesto Sos (190gr)

Bu pesto sos yine fesleğen, sarımsak ve İtalyan peynirleri gibi dinamikleri barındırıyor ancak bunların yanında bir de mevsiminde toplanmış kurutulmuş domatesler de ihtiva ettiği için sosun kırmızı/kiremit rengi buradan geliyor. Normal yeşil pestoya göre kurutulmuş domateslerden gelen belirgin bir tatlılığa sahip. Kısaca domatesin baskın olduğu ve dengeli bir sos diyebiliriz.

İçindekiler: Güneşte Kurutulmuş Domates %12, Ayçiçek Yağı, Su, Konsantre Domates, Asitlik Düzenleyici: E330, Fesleğen, Kaju Fıstığı, Çam Fıstığı, Grana Padano Peyniri, Pecerino Peyniri, Sızma Zeytinyağı, Şeker, Sarımsak, Antioksidan: E300

3. Coriander & Cashew Pesto – Kişniş ve Kajulu Pesto (190gr)

Pesto‘nun uzak doğu mutfağından ilham almış bu yorumu epeyce belirgin bir lezzete sahip kişniş ile aynı şekilde belirgin susam yağı ve tohumu içeriyor. Ayrıca bu sosta tamamen kaju fıstığı söz sahibi. Yani çam fıstığı yok. Bir de diğer soslara göre ekşi olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü içinde limon suyu var. Klasik pesto elementlerinden uzaklaşmış bambaşka bir yorum. Burada şaşırtıcı olan ise diğer Jamie Oliver sosların aksine Parmesan Peyniri‘nin sahneye çıkması. Farklı ve oryantal lezzetlerin peşinde olanlar için doğru bir tercih olabilir.

İçindekiler: Kişniş %30, Ayçiçek Yağı, Konsantre Limon Suyu, Kaju Fıstığı %9, Parmesan Peyniri, Zeytin Yağı, Maydanoz, Antioksidan: Potasyum Metabisülfit, Chili Biberi, Susam Yağı, Tuz, Susam Tohumu, Sarımsak, Asitlik Düzenleyici: Laktik Asit

jamie-oliver-pesto-sos-lezzet-testi-04

4. Chili & Garlic Pesto – Acılı Sarımsaklı Pesto Sos (190gr)

Hem acı hem sarımsak baskın olunca bu sos kesinlikle iştah açıcı bir yıldız olmuş. Acı sevenler için son derece çekici. Özellikle bitimde acıyı doya doya hissediyorsunuz. Sarımsak ise kreşendoyu yapıyor. Sadece makarna değil, kahvaltıda, sandviçte, ette ve tavukta da son derece iştah açıcı bir sos olarak tüketilebilir.

İçindekiler: Domates, Ayçiçek Yağı, Asitlik Düzenleyici: Sitrik Asit, Acı Biber %11, Tuz, Sarımsak %9, Domates Konsantresi, Mısır Nişastası

5.  Italian Herb Pesto – İtalyan Usulü Bitkili Pesto Sos (190gr)

Ekstra baharatla harmanlanmış bu pesto sosunu diğerlerinden ayıran şey içeriğinde badem, biberiye ve kapari bulunması. Biberiye ve kekik lezzetinin baskın olduğu sos, bilindik pesto sosundan uzaklaştıran ve nispeten bitimde damakta bitter bir tat bırakan özelliğe sahip. Yine alternatif lezzet peşinde olanlar için ideal bir tercih olabilir…

İçindekiler: Ayçiçek Yağı, Fesleğen %12, Kaju Fıstığı, Zeytin Yağı, Sızma Zeytin Yağı, Maydonoz, Pecorino Peyniri, Badem, Su, Biberiye, Kapari, Sarımsak, Tuz, Kekik, Asitlik Düzenleyici: Laktik Asit, Antioksidan, Askorbik Asit

6. Walnut & Red Pepper Pesto – Kırmızı Biber ve Cevizli Pesto Sos (190gr)

Yukarıda bahsettiğimiz kırmızı pestoya hem rengi hem de muhetiviyatı itibariyle benziyor ama bu sosun içerisinde ceviz ve ekstra acı var. Bu da aslında bizim kahvaltıda kullandığımız cevizli acılı acukaya oldukça benzemiş. Zaten kavanozun üzerinde de özellikle sandviçlerde çok etkili olduğu belirtiliyor.

İçindekiler: Domates (Asitlik Düzenleyici Sitrik Asit İçerir), Ayçiçek Yağı, Sarı Biber, Kırmızı Biber %13, Güneşte Kurutulmuş Domates (Asitlik Düzenleyici: Sitrik Asit İçerir) Ceviz %4, Fesleğen, Pecorino Peyniri, Patates Tozu, Kaju Fıstığı Unu, Sarımsak, Chili Biberi, Antioksidan: Askorbik Asit, Tuz, Asitlik Düzenleyici: Laktik Asit, Mercanköşk, Kekik

jamie-oliver-makarna-soslari-02

Sonuç

Tüm notlarımızı aldıktan sonra iş puanlamaya geldi. Aslında tüm sosları kendi kategorilerinde değerlendirildiği zaman başarılı. Yine de biz kendi damak zevkimize göre bir sıralama yapmaktan geri durmadık. Soslar genel manada sadece makarna ile değil aynı zamanda kahvaltılıklarla, sandviçle, et ve tavuk yanında, ayrıca pizzalarla birlikte bile rahatlıkla tercih edilebilir.

Testlerimiz sonucunda aklımıza gelen ilk iki lezzeti kağıda yazdık. Buna göre Jamie Oliver Pesto Sosları arasında hiç şüphesiz “Green Pesto – Yeşil Pesto Sos” ile “Chilli & Garlic Pesto – Acılı Sarımsaklı Pesto Sos” en öne çıkan iki lezzet oldu.

Tüm sıralama ise şu şekilde;

  1. Green Pesto – Yeşil Pesto Sos (190gr)
  2. Chili & Garlic Pesto – Acılı Sarımsaklı Pesto Sos (190gr)
  3. Walnut & Red Pepper Pesto – Kırmızı Biber ve Cevizli Pesto Sos (190gr)
  4. Red Pesto – Kırmızı Pesto Sos (190gr)
  5. Coriander & Cashew Pesto – Kişniş ve Kajulu Pesto (190gr)
  6. Italian Herb Pesto – İtalyan Usulü Bitkili Pesto Sos (190gr)

İsterseniz Jamie Oliver Sosları “Lezzet Testi” videomuzu da Youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz…


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir