AmerikaNEREDE YİYELİMNew YorkSoğuk Sandviç

Lower East Side’da En İyi Somonlu Bagel Nerede Yenir? Russ&Daughters, Manhattan, New York

Amerika’da bir gerçek var: Bagel gerçeği. Mutlaka yenmeli. Bizdeki simit gibi diyebiliriz ama simitten daha sofistike. Çavdar, tam buğday, normal, cevizli v.b şekilde una ve hammadeye dayalı öylece uzayan bir çeşitlilik ve ötesinde bunun arasına konulan dolgu malzemelerine sahip gayet doyurucu, sonrasında da tekrar tekrar arzu edilesi bir güzellik.

Gerçi ülkemizde bizim simitler de her geçen gün daha sofistike hale gelmeye başlıyor. Yine de bizdeki simitler arasında zeytin ezmesi, krem peynir, karper ve nutella görebilirken bu bagel dükkanlarında füme somonu, krem peynir çeşitlerini (mesela havyarlı krem peynir) bagellarınızın ortasına sıvatmak mümkün.

Bagel girizgahından sonra bu yazımızda New York Manhattan’da Bagel‘in en eski ve en iyi icracılarından birinden bahsedelim istedik size: Russ& Daughters. Yüz yıllık, eski ve köklü bir dükkan olduğu her yerinden belli olan bu güzel dükkan aslında muazzam bir füme balık cenneti. Şu anda dördüncü kuşak tarafından yönetiliyor. Biz Niki Russ Federman ile gittiğimizde farkında olmadan konuştuk hatta.

Burada bir çeşit somon füme yok. Her çeşit var. Neredeyse her balığın fümesi, turşusu, kurutulmuşu portföylerinde mevcut. Russ&Daughters‘a gittiğiniz zaman ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Bagel kendilerinin ürettiği füme balıkların üzerine zorunlu olarak gelişmiş bir şey sanki. Yani bagelcı açalım da füme balık da satarız değil de, füme balık yapıp satalım belki bunu bagel arasına koyup satabiliriz olmuş. Mesela biz burada sadece bagel yemedik. Aynı zamanda yanımızda eve götürmelik füme somon ile füme ton balığı da kestirdik. Muhtemelen eğer New York’ta yaşıyor olsaydık bunu her hafta yapardık. Çünkü o denli enfes lezzeti var.

Bagel’a gelince. Burası aslında bizim Tuncer abinin yeri gibi bir dükkan. Yani bagelınızı yaptırdıktan sonra oturup yiyeceğiniz bir restoran atmosferine sahip değil. Al git dışarıda ye durumu söz konusu. (To Go) Eğer dükkanda yer bulursanız ve sıra yoksa köşede kenarda bir yerde yiyebilirsiniz tabii. Biz bagelımıza (Lox = Somon füme) ve havyarlı krem peynir koydurttuk. Çok cici oldu. 3 dakika içinde de imha ettik.

Russ&Daughters‘ın oraya kadar gitmişken midenizde yeriniz kalmışsa (ciddi bir yerden bahsediyoruz bu arada) Kat’z Delicatessen‘e de uğramamazlık etmeyin.

Her iki yer de alanlarının en iyileri ve hiç şüphesiz sizi fazlasıyla mutlu edecekler.

New York‘ta aç kalanlardan olmamanız dileğiyle…

Afiyette kalın.

Russ&Daughters Appetizers
179 E Houston St, New York, NY 10002
Tel: (212) 475-4880

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Lower East Side’da En İyi Somonlu Bagel Nerede Yenir? Russ&Daughters, Manhattan, New York

  • Erencan Şenocak

    Vakti zamanında Lousi CK’in dizisi Louie’de görüp aklıma yazmıştım. Tesadüf yıllar sonra sabah sabah aklıma sandviç tarifleri ararken sizin siteye de bakayım dedim ve bu yazıyla karşılaştım :) Güzel oldu gerçekten. (Ayrıca zahiri de öğrendim. İlk fırsatta deneyeceğim). Teşekkürler.

    Yanıtla
    • Eneteresandır; ben de Louis C.K.’i New York’ta yolda yürürken gördüm ve yanına gidip tokalaştım onunla… :) Böyle bir anı işte.

      Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir