Gurme Haber

New York’ta Yemek Fiyatları

New York Yemek Fiyatları

Evet sevgili dostlar! New York’a 13 ziyaretten sonra bu yazıyı yazmanın zamanı geldi diye düşündük. Genelde sitemizi takip edenler bilir, fiyatlarla ilgili yayın politikamız gereği tanıttığımız yerler için bilgi vermeyiz ama New York’a gelmeyi düşünüp de ekonomik yemek arayanları ve fiyatları Türkiye ile karşılaştırmak isteyenleri şöyle güzelce bir aydınlatmak ve korkutmak isteriz. Zira New York yemek fiyatları hiç de oradan hesapladığınız gibi değil. Neresinden tutsanız elinizde kalır. Bakınız şöyle…

Öncelikle New York’ta şunu bilmelisiniz; burada yeme-içme konusunda birinci referansınız sosyal ağlardan Yelp! Evet, bizim Türkiye’de yüzüne pek bakmadığımız Yelp. (Uygulamasını buradan indirebilirsiniz.) Ondan sonra ikinci -aslında bizim birinci rehberimizdir- rehberiniz de Google Maps‘in ta kendisi olmalı! Zagat‘ı da satın alan Google Maps aslında bizim gibi yemek düşkünleri için en doğru restoran derecelendirme ve değerlendirmelerini tek bir yerde sunan servislerin başında geliyor. Google’da mekanlarla ilgili yapılan yorumlarda özellikle üzerinde “Local Guide” ibaresi bulunan kişilerin yorumlarını dikkate almanızı tavsiye ederiz. Bu kişiler Google tarafından seçilen içerik üreticiler. Amerika’da özellikle New York’ta Google Maps yorumları çok başarılı. (Yeryüzündeki Google Yerel rehberlerden biri de biziz.)

[wdi_feed id=”1″]

Google Maps’de mekanın gerçek adres ve telefonunu bulabileceğiniz gibi ayrıca Zagat’tan çektiği bilgilerle mekanın fiyat skalasını da haritada ilgili mekanın ismini aradığınız zaman göreceksiniz. Ayrıca mekanlardaki saat başı ortalama yoğunlukla beraber anlık yoğunluk durumunu da görebilirsiniz. Süper değil mi? Bizce süper!

Evet New York’ta yemek fiyatları nasılmış, hazırsanız başlayalım…

Ucuz Yemek Yerleri ($)

Efendim New York yemek fiyatlarını aslında dört kategoride değerlendirmekte fayda var. Bu yukarıda gördüğünüz fotoda (Google Maps arama sonucudur kendisi) mekanın hemen ismi altındaki $$ işareti size buranın ortalama bir fiyata sahip olduğunu söyler. $ işaretli yerler genelde ucuz olarak tanımlanan yerlerdir. Peki neresi mi bu “$” dolarlı yerler? Efendim mesela bakınız $7’ye Halal Guys‘da alüminyum kasede ayaküstü pilav üstü tavuk ya da et döner benzeri sokak yemeği yiyebilirsiniz. Bu tek dolarla sembolize edilmiş fiyatlara sahip yerler ucuz yemek yiyebileceğiniz yerler anlamına gelir. Lakin anladınız siz onu; bizim Türk lirası ile 7 USD’yi çarptığınız zaman zihninizde belirecek gerçeklik sizi “Heee bu mu şimdi çok ucuz!” düşüncesine gark edebilir. Ama lakin durum böyle! Yani 7 USD’yi siz 7 TL gibi düşününce ucuz gerçekten. Yanına da bir kola falan ile $10 olsa, işte size mis gibi upucuz yemek. Sakın TL ile çarpmayın. Psikolojiniz bozulmasın.

Ortalama Fiyatlı Yemek Yerleri ($$)

Peki ortalama fiyatlı yani $$’lı bir mekana ne kadar vereceksiniz? Bildiniz $20-30 arası bi rakam. Ki böyle yerler genelde tip (bahşişli) oluyor. (Amerikada restoranlarda bahşiş zorunlu gibi birşey. Bırakmadığınız takdirde garson peşinizden gelip neyi beğenmediğinizi yüzünüze karşı sesli bir şekilde herkesin ortasında cart diye sorabilir.) Yani iki kişi gittiğiniz bir mekana 60 USD gibi bir para ödeyip onun da üzerine minimum %15 bahşiş ekleyeceksiniz.  Hah şimdi böylece iki kişi ortalama $70 ile iyi bir pizzacı ya da Kat’z Delicatessen‘de Pastrami sandviçlerinizi yiyip kalkabileceksiniz. Ama yine bir boşluğa düşüp TL ile çarparsanız hayatınızın en pahalı sandiviçini yediğinizi düşünebilirsiniz. İşte öyle düşünmeyin. Sonra sokaklarda sersem sersem dolaşan başıboşlara dönersiniz. Dolayısıyla New York’a gelirken yanınızda $2000 varsa bunu 2000 TL’miş gibi düşünün.

Pahalı Yemek Yerleri ($$$)

Peki $$$ ne demek? Anladınız siz onu :) Buralar cep yakan yerler. Amerikalı orta sınıf bile böyle yerlere çok özel günlerde gitmeyi tercih eder. Ha benim de özel günüm var derseniz buyrun siz de gidin tabii. Adam başı 50 USD’den 150 USD’ye kadar gideri var. Böyle yerlere sakın rezervasyonsuz gitmeyin ama. Karşınıza da iki kişi için $300 hesap çıkınca en az 50 – 60 USD bahşiş bırakacağınızı unutmayın.

Aşırı Pahalı Yemek Yerleri ($$$$)

Evet bazı 3 Michelin yıldızlı restoranlar var ki aylar öncesinden rezervasyon yapmanız gerektiği gibi kişi başı $700-1000’i gözden çıkarmanız gerekiyor. Yani para sorun değilse gidilecek yerler buralar :) Örn: Masa Takayama’nın Masa‘sı… Masa’ya oturduğunuz anda kişi başı $900’ü gözden çıkarın. Ama unutmayın böylece torunlarınıza bile anlatacağınız bir anınız olmuş olacak.

Evet, şimdi artık ne yapacağınızı çok iyi biliyorsunuz. Ne yerseniz yiyin mutsuz olmamak için TL ile yediğiniz yemeğin bedelini sakın ola çarpmayın. Türkiye’ye dönünce nasılsa her halükarda çarpılacaksınız.

Bu yüzden tadını çıkarın!

Bizim gibi harbi yiyicisiyseniz New York restoran keşiflerimizden de istifade etmeyi unutmayın.
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir