Izgara EtLviv

Lviv’de Şişte Çevirme Bonfile Nerede Yenir? The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice, Lviv, Ukrayna

Lviv gastronomik anlamda onlarca fantaziyle dolu, yeme-içme sevdalıları için sayısız atraksiyona ve hatta fazlasına sahip, Polonya sınırında butik bir Ukrayna şehri. Tarih kokan Lviv’de sadece tarih kokmuyor elbette sevgili yemek sever arkadaşlarım. Burası aynı zamanda buram buram ızgara et kokuyor. Lviv’e gidenler için şehirdeki iyi ızgara et icracılarından biriyle tanıştırmak isteriz sizleri: The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice. (Türkçeye çeviriyorum sıkı durun: Lviv’in Et ve Adalet Üzerine İlk Izgara Restoranı) Evet ismi biraz uzun ve tuhaf ama isminin uzunluğu ile restoranın konsepti arasındaki korelasyonu anladığınızda çok mutlu olacağınızı garanti edebiliriz.

Bir kere neredeyse tüm Lviv restoranlarında artırılmış bir gerçeklik var. Nasıl mı? Restoran sahiperi var olan yemek deneyiminiz üzerine mutlaka bir şeyler ekliyorlar. Burada Ortaçağ Engizisiyon fantazisi içerisinde etinizi yiyorsunuz. Mesela bir tane cellat kocaman bir giyotinle saat başı kucak dolusu bir sucuğu restoran içerisinde idam ediyor. Herkes de onu izliyor ve alkışlıyor. 100 yıl öncesinde çok popüler olan, insanlık tarihinin nasıl keşfettiğini bir türlü net olarak idrak edemediğim işkence cihazlarından bazılarını burada gerçekten deneyebiliyorsunuz.

Lakin restoranın menüsünde bile “İşkence Cihazları” diye bir bölüm var. “Geçtiğimiz asrın işkence cihazları; belki birileri bir gün bunlardan işe yarar bir şeyler çıkarabilir…” başlığı altında hem de. Mesela “Iron Cage” -Demir Kafes- denilen, içine bir kişinin dizleri bükük şekilde anca sığabileceği ve asla oturamayacağı eziyet ötesi zamazingoyu isterseniz burada deneyebilirsiniz. Engizisyoncu amca sizi bunun içine koyup yerin altına salmaktan mutluluk duyacaktır.

[wdi_feed id=”1″]

Yani sözümüz Lviv’de yemek bizınıs, şov bizinıs ile hasbihal olmuş. Bu da bizce pek iyi olmuş. Fakat bizi tanıyanlar işin sadece şov bizınısına kanmayacağımızı çok iyi bilir. Sıkı durun dostlar! Burada lezzet de çok iyi. Hayata yediğimiz en unutulmaz bonfilelerden biriydi diyebiliriz. Bunda tabii ki Ukraynalı biraderlerimizin teknik ve mühendislik bilgilerinin katkısı büyük.

Şöyle ki; koca koca etleri büyük şişlere geçirip otomatik olarak yavaş yavaş dönen mekanizmalarda kömür ateşinde pişiriyorlar. Üstelik bunu da mutfakta bir yere gizlememiş, direk piknik kafası ile mekanın girişine koymuşlar. Yani sanırsınız mangalı dayınız/amcanız pişiriyor. Yalnız bir lezzeti var anlatılmaz yaşanır. Hani o et özel mekanizma şişlerde ağır ağır dönüyor ya, ısıyı da eşit olarak aldığı için içindeki suyu tutarak bir sevimli hale geliyor “Üf!”. Yeme de al böyle kalbinin içine sok. Yanına sos falan da verip servis yapıyorlar ama kim takar o etin yanındaki nevaleleri arkadaş! Olay bambaşka bir boyuta ulaşmış.

(Videomuz aşağıda, izleyin ve Youtube kanalımıza abone olmayı untumayın!)

Hani o yurtdışında “Steak House” gezen sanki sığır sürüsü otlatan Amerikan halk çocukları gibi kovboy şapkaları takan özenti mekancı abilerimiz var ya, onlar bizce ilham almak için batıyı değil de önce burayı bir gezsinler. Zira Ukrayna bu konuda epeyce mesafe kat etmiş durumda. Üstelik yeni tekniklerle. (Hayır, nasılsa kopyalıyorsunuz bari en azından doğru yolu gösterelim diyoruz.)

Efendim, uzun lafın kısası. Ukraya Lviv’e giderseniz The First Lviv Restaurant of Meat and Justice‘e mutlaka uğrayın; ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız. Ayrıca yapacağınız et ziyafeti sonrasında ödeyeceğiniz bedel için de kahkahalar atacaksınız!

Öyle değişik bir dünya işte. Hayat sana ucuz fiyata iyi et veriyorsa onu bekletmeyeceksin yiyeceksin arkadaş!

Not: Gitmeden önce rezervasyon yapmayı unutmayın yoksa fena sıra beklersiniz. Açsanız sevdicğinizle birbirinizi yersiniz sonra mazallah! Bizden söylemesi.

Afiyet olsun!

Adres: Valovaya st., 20, Lviv 79000, Ukrayna
Tel: +38 050 430 2826

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Lviv’de Şişte Çevirme Bonfile Nerede Yenir? The First Lviv Grill Restaurant of Meat and Justice, Lviv, Ukrayna

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir