Mahkeme Lokantası, Karaköy, İstanbul

İstanbul’un açık ara en kaliteli meyhanelerinden biri Mahkeme Lokantası. Akşamları esnafların kepenkleri kapanıyor ve masalar rengarenk sokağa taşıyor. Kapanan kepenklerin üzerinde Aydın Boysan ve Zeki Müren beliriyor mesela. Öğlenleri de esnaf lokantası olarak hizmet veriyor. Karaköy’de Bankalar Caddesi ile Perşembe Pazarı Caddesi arasında kalan mekan sadece Karaköy bölgesi için değil İstanbul için oldukça kaliteli bir menüye ve hayranlık uyandırıcı bir ambiyansa sahip.

Tertemiz bir lokanta, lezzetli yemekler, vakur ve hatasız hizmet. Öğlen menüsü her gün değişiyor. Öğlen gittiğimde çorbaları favorim. En son gittiğimde beyaz kuşkonmaz çorbası içmiştim mesela… Akşamları ise mezelerde portakal soslu levrek ve kişnişli levrek ceviche, bir Ermeni mezesi olan topik, beyin söğüş, peynir ve beşamel soslu levrek sarma ve dana şaşlık favorilerim arasında.

Mahkeme Lokantası’nın olduğu binanın tarihi Bizans zamanına kadar uzanıyor. Bu hayranlık uyandırıcı binanın eskiden Galata Mahkemesi’ne gelen insanların konakladığı bir han olduğu rivayet ediliyor. Gidecek olursanız karnınızı doyurmanın dışında bu tarihi binayı gezmeyi de unutmayın.

Mahkeme Lokantası
Adres:
Azapkapı, Perşembe Pazarı Cd. No:14, 34421 Beyoğlu/İstanbul
Tel: +902122553255

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

2 thoughts on “Mahkeme Lokantası, Karaköy, İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir