İstanbulNetwork

Mahkeme Lokantası, Karaköy, İstanbul

İstanbul’un açık ara en kaliteli meyhanelerinden biri Mahkeme Lokantası. Akşamları esnafların kepenkleri kapanıyor ve masalar rengarenk sokağa taşıyor. Kapanan kepenklerin üzerinde Aydın Boysan ve Zeki Müren beliriyor mesela. Öğlenleri de esnaf lokantası olarak hizmet veriyor. Karaköy’de Bankalar Caddesi ile Perşembe Pazarı Caddesi arasında kalan mekan sadece Karaköy bölgesi için değil İstanbul için oldukça kaliteli bir menüye ve hayranlık uyandırıcı bir ambiyansa sahip.

Tertemiz bir lokanta, lezzetli yemekler, vakur ve hatasız hizmet. Öğlen menüsü her gün değişiyor. Öğlen gittiğimde çorbaları favorim. En son gittiğimde beyaz kuşkonmaz çorbası içmiştim mesela… Akşamları ise mezelerde portakal soslu levrek ve kişnişli levrek ceviche, bir Ermeni mezesi olan topik, beyin söğüş, peynir ve beşamel soslu levrek sarma ve dana şaşlık favorilerim arasında.

Mahkeme Lokantası’nın olduğu binanın tarihi Bizans zamanına kadar uzanıyor. Bu hayranlık uyandırıcı binanın eskiden Galata Mahkemesi’ne gelen insanların konakladığı bir han olduğu rivayet ediliyor. Gidecek olursanız karnınızı doyurmanın dışında bu tarihi binayı gezmeyi de unutmayın.

Mahkeme Lokantası
Adres:
Azapkapı, Perşembe Pazarı Cd. No:14, 34421 Beyoğlu/İstanbul
Tel: +902122553255

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Mahkeme Lokantası, Karaköy, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir