Genel Yemekler

Mamzana Nedir?

Mamzana, Edirne yöresine özgü, yerine göre meze, yerine göre salata olarak hazırlanır.  Közlenmiş ve çiğ sebzelerin, yoğurdun harika uyumu ile fazlasıyla tercih edilen bir Rumeli patlıcan mezesidir.

Basitçe; közlenen patlıcan ve biberlerin çiğ domates ile karıştırılıp üzerine yoğurt ve kızarmış yağ eklenmesi ile yapılır. İsminin neden Mamzana olduğuna dair net bir bilgi yok. Ama fonetik olarak Kafkaslardan geldiği idda ediliyor.

Yöresinde özellikle ızgaralarda, pikniklerde ve kolaylığından dolayı akşam yemeklerinde bolca yapılan Mamzana, yapıldıktan sonra muhafaza edilip ileri zamanda gönül rahatlığı ile tekrar tüketilebilmektedir.

Kimi yörelerde yoğurtsuz yapılsa da orjinal lezzet yoğurt ile yapılandır. Çoğu zaman Kırıkkale mutfağından ‘Manca’ isimli salata ile karıştırılır ama Mamzana yapımında sirke kullanılMAması Manca’dan en büyük farkıdır.

Görsel Kaynak-  http://www.beingurme.com/yemek-tarifi/meze-tarifleri/mamzana
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

2 thoughts on “Mamzana Nedir?

 • Alptekin Ayazyapici

  Merhabalar,
  öncelikle emeginiz icin tesekürler,
  ben sahsen Balkan Harbinde Trakya bölgesine göc etmis Balkan Türk’üyüm soyumuz Kuman’dir.
  Bilmiyorum nedendir, Her yemek tarifi (eger ) ismine Hakim degilsek, derhal ya Sark veya Kafkas kökenli oluyor , Halbuki, Batimizda Koskocaman bir Roma imparatorlugunun Kalinti kökenleri var degil mi?
  Mesela Enginar, Italyanlar tarafindan getirilmistir Istanbul ve cevresine, ne cabuk unuttuk efendim, Bunun gibide Yukarida bahsettiginiz benim yöremin Yemegi,veya Salatasi Ben sahsen Kirklareli dogumluyum ve Bizde yogursuz olan MANCA degil, “Mancana” denilen yapilir ve öyle fazlada sikimiki yoktur sadece Közlenmis Patlican ve közlenmis Kapya biberi ile yine közlenmis aci sivri biber , bol sarimsak ve bol sirke,Zeytinyag varsa bir tutam maydonoz olur, .. yogurtlu olmamasinin en önemli Tarafi, genelde Sarimsakli Yogurtlu Kizartmanin yaninda bulunmasindandir…
  Komsumuz Edirne genelde sirke degil Limos suyunu kullanir ve yogurtludur.. Hatayda benzeri vardir ve Nareksilidir…
  Simdi gelelim ismine Mamzana veya Mancana (latince okursak ManSana olur bizim Mancana) yani ikiside ayni isimde ve Kökeni Latinceden gelir, yani Italyanca MELANZANA, …. Balkanlarda bu ismi almasinin tek sebebi budur…..Cünkü Unutmayalim, Türklerin yasadigi bölgelerde Mesela Romanya’da dil Latincedir, Arnavutluk Karadag Italyan kültürü ile hasir nesir, kaldiki Yunanli zaten eskiden beri Sag gözü hep italyada ne clayim diye,,,
  Diyecegim o dur ki, Kafkaslardan gelmesi imkansiz, ..
  Baska bir ornek, komsumuzda hakikatten YUMURTA agaci vardi cocuktum cok iyi biliyorum, bu Yumurta büyüklügündeki Beyaz Patlicanlari yemesini bilmiyorlardi, hatta patlican oldugunu dahi bilmiyorlardi, demem o ki, Patlican Türkiyeye , Türkler tarafindan getirilmedi Asya stepplerinden …
  Hürmetlerimle

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir