Mamzana Nedir?

Mamzana, Edirne yöresine özgü, yerine göre meze, yerine göre salata olarak hazırlanır.  Közlenmiş ve çiğ sebzelerin, yoğurdun harika uyumu ile fazlasıyla tercih edilen bir Rumeli patlıcan mezesidir.

Basitçe; közlenen patlıcan ve biberlerin çiğ domates ile karıştırılıp üzerine yoğurt ve kızarmış yağ eklenmesi ile yapılır. İsminin neden Mamzana olduğuna dair net bir bilgi yok. Ama fonetik olarak Kafkaslardan geldiği idda ediliyor.

Yöresinde özellikle ızgaralarda, pikniklerde ve kolaylığından dolayı akşam yemeklerinde bolca yapılan Mamzana, yapıldıktan sonra muhafaza edilip ileri zamanda gönül rahatlığı ile tekrar tüketilebilmektedir.

Kimi yörelerde yoğurtsuz yapılsa da orjinal lezzet yoğurt ile yapılandır. Çoğu zaman Kırıkkale mutfağından ‘Manca’ isimli salata ile karıştırılır ama Mamzana yapımında sirke kullanılMAması Manca’dan en büyük farkıdır.

Görsel Kaynak-  http://www.beingurme.com/yemek-tarifi/meze-tarifleri/mamzana
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir