Video

Mantarlı Risotto Nasıl Yapılır?

Jamie Oliver… İngiliz ünlü şef, televizyon programcısı, yazar ve lokantacı… Öyle bir şef ki sanki oturduğu yerden dakikalar içerisinde harika lezzetler çıkartabiliyor ve bizleri hayretler içerisinde bırakıyor. Her gün yemek yapışını izlesek bıkmayacağımız bir tarzı var.

Jamie Oliver’a değindim, çünkü bugün oturduğu yerden bize nasıl mantarlı risotto yapacağına tanık olacağız.

Risotto, özel yetiştirilen pirincin, kendine has bir pişirme tekniğiyle pişirilmesinden ortaya çıkan İtalya’nın efsanevi lezzetidir. Daha önce “Risotto Nedir?” yazımızda bu klasikleşen lezzete uzun uzadıya değinmiştik.

Malzemeler soğan, tereyağ, Arborio pirinç (veya diğer kırık pirinç çeşitleri), beyaz şarap (dilerseniz koymayabilirsiniz), mantar, et suyu, parmesan peyniri, maydanoz, zeytinyağı, limondan oluşuyor.

Öncelikle klasik risotto gibi başlıyoruz. Yağda soğanı 2-3 dakika kavurun ancak renk değiştirmesine izin vermeyin. Ardından Arborio pirinci tavaya ekleyip, kavurmaya devam edin. Arborio olmazsa diğer kırık pirinç türlerini deneyebilirsiniz. Ancak risotto yapımında kullanılacak pirinç kesinlikle kırık pirinç olmalıdır.

Jamie Oliver kurutulmuş mantar kullanıyor ve onu et suyunda yumuşatıyor ancak siz dilerseniz taze mantar kullanabilirsiniz. Kavurmaya devam ettiğiniz pirinç saydamlaşınca biraz beyaz şarap ilave edin. Dilerseniz şarap yerine su da kullanabilirsiniz tabii ki… Pirinçler şarabı çekmeye başlayınca mantarları ekleyin ve azar azar et suyu eklemeye devam edin. Burada önemli nokta risottoya suyu birden eklememek gerekiyor. Risotto suyunu çektikçe ideal kıvamı yakalayana kadar et suyu ekleyip durmadan karıştırmaya devam edilir. Sürekli karıştırılmasının nedeni ise hem pirincin tavaya yapışmamasını sağlamak, hem de pirincin nişastasını salıp kremamsı yapısına kavuşmasını sağlamaktır.

Risottonuza tuz ve karabiber ekleyin. Risottonun kıvamı yerindeyse ve pirinçler dişe gelecek kadar piştiyse ocaktan alıp tereyağı ve parmesan peyniri ekleyin ve karıştırın. Tavanın kapağını birkaç dakikalığına kapatın ve tereyağı ile peynir iyice eriyince tekrar karıştırın. Risottonuz artık hazır.

Süslemek için birkaç mantarı yağsız tavada pişirin. Mantarları bir kaseye alıp üzerine maydanoz, zeytinyağı ve limon ekleyip karıştırın. Böylece bir çeşit mantar salatası yapmış oluryorsunuz.

Tabağınıza koyduğunuz risottonun üzerini mantar salatası, az miktar tereyağı ve rendelenmiş parmesan peyniri ile süsleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Buyrun bakalım aşağıda da “Mantarlı Risotto Nasıl Yapılır?” videosu…


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir