DönerMuğla

Marmaris’te En İyi Et Döner Nerede Yenir? Barış Usta, Marmaris, Muğla

Türk halkı dışarıda ne yiyor diye soracak olsanız; bunca yıllık tecrübe ve elimizdeki veriler ışığında hiç şüphesiz “döner” derdik. Yurdumun dört bir tarafı adeta döner ve dönerci ile çevrilmiş bir yarımada. Türk milleti dönersiz kalırsa yaşam damarlarından biri kopmuş demektir. Net!

Peki döner sonrasında en çok tükettiğimiz yemekler arasında ne geliyor? Elbette köfte ve lahmacun geliyor. Gördüğünüz gibi restoran açacaklara ya da açmaya niyetlenenlere çok önemli tüyolar vermiş olduk.

Şimdi efendim. Bir vesile ile gerçekleşen Marmaris ziyaretimizde adeta şaşkınlıktan küçük dilimizi yutacak duruma geldik. Zira hayatımızda yediğimiz ve yer yemez en iyi ilk üç dönerci sıralamasına koyduğumuz bir mekanla tanıştık; Dönerci Barış Usta.

Dönerci Barış Usta - Marmaris

Ateşin başında bizzat Barış Usta’nın kendisi var. Assolist gibi görünür bir yerde duruyor ve odun ateşinde çevirdiği dönerin başında bütün ustalığını konuşturuyor. Dönerin evla olmasının bir nedeni de ateşin direk odun ateşi olması zaten. Bu cepte mi? Cepte. Üstüne bir de Barış Usta’nın gerçek tecrübesi gelmesin mi? O döner zaten baştan 10 üzerinden 8 puanı alıveriyor bizden.

Yıllardır sektörün içinde olan Barış Usta Ankara’dan Marmaris’e transfer olanlardan… Daha önce Marmaris sahilde et/balık bir restoran tecrübesi de olmuş ama istediği gibi gitmemiş ve en son dönercilikte karar kılmış. Önceki restoran tecrübesinin izlerini porsiyon dönerin yanına hazırladığı salatanın nüanslarında görebilirsiniz.

Marmaris Netsel Marina’da 15 yıldır hizmet vermekte olan Dönerci Barış Usta‘nın mönüsünde sadece döner ve döner türevi (mesela iskender) kebap var. Bu da uzmanlığın bir diğer göstergesi aslında.

Marmaris'te Et Döner Nerede Yenir?

Barış Usta’ya soruyoruz; dönerin eti Manisa ve bazen de Aydın’dan geliyormuş.

– Aydın’dan et geldiği zaman dönerin lezzeti daha da iyi oluyor, diyor.

Dönerin eti az tuzlu, ideal yağlı ve çok az miktarda da koyun eti ve yağı içeriyor. İşte bu yüzden de ortaya Türkiye’nin en iddialı dönerlerinden biri çıkıyor. Marmaris’e giderseniz Netsel Marina’daki Barış Usta’ya mutlaka uğrayın ve sakın ola ki orada döner yemeden dönmeyin. Barış Gürbüz’e (Barış Usta) de bizden selam edin.

Vesilemizle yiyenlerden dualarını alırız…

baris-usta-marmaris

Barış Usta
Netsel Marina, Marmaris, Muğla

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Marmaris’te En İyi Et Döner Nerede Yenir? Barış Usta, Marmaris, Muğla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir