KöfteŞişli

Mecidiyeköy’de Sokak Köftesi Nerede Yenir? Köfteci Mustafa, Köfte Arabası, Şişli

Diyelim ki öğlen saatlerinde Mecidiyeköy Profilo Alışveriş Merkezi’nin oralarda bir yerdesiniz. Etrafta beyaz yakalıyı doyuracak ve türlü zevke hitap eden bir çok restoran mevcut. Hepsinin önünden geçiyorsunuz ama bir türlü bu restoranlarda oturup yemeği içinize sindiremiyorsunuz. Çünkü ortalama bir mekanda vasat bir yemek gününüzü daha da iyi kılmayacak, o kesin. O yüzden “Hiç değilse bir lezzet avının peşinde düşeyim de günün sonunda en azından kendime ödül olarak iyi bir şeyler sundum.” demek istiyorsunuz.

Eğer bizim gibi salaşa da meyilliyseniz size Mecidiyeköy’de Oğuz Sokak ile Altan Erbulak sokak kesişimine gelince kime sorsanız gösterecek olan bir köfte arabasından söz edeceğiz. İsmi Köfteci Mustafa ama piyasada “Köfte Arabası” diye biliyor.

Yeşil renkli Anadol marka kamyonetin üzerine tesis edilmiş bir sokak tezgahından bahsediyoruz burada. 34 S 2759’nolu kamyoneti gördüyseniz doğru yerdesiniz. Aracın hemen park ettiği yerin arkası ve önünde de aile salonu var. Yani yan binanın duvarına yaslanmış minik tahta masalar ve plastik sandalyeler… Yeşil Anadol boyunca ve etrafınca kaldırıma uzanmış haldeler.

kofteci-mustafa-kofte-arabasi-mecidiyekoy

Anadol’un tepesine sonradan eklenmiş PVC’den hallice bu minik dükkan içerisinde çalışan iki insan var. Adanalı Köfteci Mustafa ve kardeşi… Biz yeni keşfediyoruz ama 19 yıldır Mecidiyeköy’de aynı yerde köfte yapıp satıyorlar. Üstelik köfteleri İnegöl-Tekirdağ karışım ekolünde yani başarılı bir sokak köftesi. (Hani tükürük köftesi derler ya, ondan) Kardeşlerden biri ızgara başında köfteleri pişiriyor, diğeri ise ekmek içine nevaleleri döşüyor. Yanında ayran ile bu köfteli somunu öğlen vakti mideye indirmek pek hoş.

Biz malum öğleden sonra toplantımız olduğu için çok istememize rağmen ekmeğimizin içine soğan bıraktırmıyoruz. Yoksa biliyorsunuz ünlü köfte alimi merhum “McOsman“ın da dediği gibi “Köfte soğansız yenmez!

Mustafa abi de bu ziyaretimizi -bir dahakine soğanlı inşallah- saymıyor.

Köfte Arabası her gün tezgahı 11:30 gibi açıyor ve geceyarısı 00:00’da bitiriyor. Cumartesi günleri ise akşam sekize kadar servisleri var.

Bu arada bilmek istersiniz diye not düşelim; Mustafa abimler Adana’lı. Yani Allah’ın adamıyık gillerden. Hal böyle olunca kendisine saygı duymak da kaçınılmaz oluyor.

– Köfte ekmek oldukça hesaplı, ah bir de ayranları şişe olsa diye geçiriyoruz içimizden ve plazalardaki toplantılarımıza doğru yelken açıyoruz.

Köfteci Mustafa’ya ekmek arası nevale dolu selam götürün bizden.

Afiyet olsun.

kofte-arabasi-kofteci-mustafa-mecidiyekoy

Köfteci Mustafa – Köfte Arabası
Adres: Mustafa abi yazma dedi. Biraz arayın bakalım :)
Tel: 0542 6535291 – 0535 2660908

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Mecidiyeköy’de Sokak Köftesi Nerede Yenir? Köfteci Mustafa, Köfte Arabası, Şişli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir