MedineTavuk Döner

Medine’de Tavuk Döner Nerede Yenir? Tajen, Medine, Suudi Arabistan

Kutsal topraklara gidenlerin yemekle işi olmaz derler. Bizim var vallahi. Mekke’de kebap yazımızın ardından tam bir yıl sonra Ramazan-ı Şerif’i idrak ettiğimiz şu mübarek günlerde bu sefer de size püfür püfür esen Medine’den tavsiye edeceğimiz bir yemek ile karşınızdayız: Tavuk Döner.

Evet bildiniz, bizim genelde burun kıvırdığımız ve ucuz bulduğumuz için hep martı olma ihtimali üzerinde durduğumuz tavuk döner. Ancak her kutsal toprak yolcusunun otelde açık büfe olarak aldığı öğünler ve ibadetlerinin dışında olur da mistik yön harici gerçek yaşam ilmi hususunda bir isteği olursa halka karışması gerekir. Bu durumda yapılması gereken şey ise kendini çarşıya pazara atmaktır.

Biz de öyle yaptık. Starbucks’ın “Take Away – Al Götür” mağazasına doğru sefer edelim (Yıl 2014) derkene Suudi Arabistan’ın milli yiyeceği olan “Tavuk” üzerine gördüğümüz görüntüler doğrultusunda iştahımızın bize kahveden önce sokak yemeği işaret ettiğini fark ettik. Bu esnada neşeli tavuk logosuyla Tajen gözümüze çarptı ve önündeki -yiğit olan önce alır- sırası ilgimizi celbetti.

tavuk-doner-medine-suudi-arabistan-02

Lakin Medine efradının elindeki hem ucuz hem de doyurucu olduğunu düşündüğümüz tavuk dönerin lavaş içerisindeki görüntüsü çok hoştu. Affetmedik ve -yiğit olan tavuğu kapar- sırasına girdik.

Tajen’ci arkadaşlardan aldığımız el kol hareketli anlaşma doğrultusunda tavuk dönerin but ve göğüs eti karışık olduğunu öğrendik. Her ne olursa olsun üstüne de “Tabasco” benzeri bir acı sos döktüğünü gördüğümüzde siparişleri ikişer tane yaptık. Medineli kardeşlerimiz böyle de insaları gaza getirecek ince nüanslara sahipler işte.

Hasılı lavaşın üstüne bir de göbek salata, altında da bol yağlı patates kızartması döşediler. Oh, yeme de yanında yat. Aldık, yanına yatmadık ama ayakta gömdük.

Şimdi bazı arkadaşlar “Ee, şimdi bu tavuk dönerin ne özelliği var canım?” diyecek.

Biz de onlara “Hele bir gidin de ne demek istediğimizi iyi anlayacaksınız.” diyeceğiz.

Zira Medine’desiniz. Şükredeceksiniz.

Gidenler bizden de selam götürsün.

tajen-medine-suudi-arabistan

Tajen
Medine, Çarşı Pazar (Starbucks yolu üzeri, Mescid’e yakın) Medine, Suudi Arabistan

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir