Genel Yemekler

Milföy Hamuru Nedir?

Milföy Hamuru Nedir?

Milföy hamuru eşit miktardaki tereyağı ve unun su ile yoğurulmasıyla hazırlanan bir hamur türüdür. Hazırlaması biraz uzun sürer. Ancak hazırladıktan sonra birbirinden leziz tatlar yaratabilirsiniz.

Milföy hamuru 6 kez açılır ve 6 kez katlanır. Hamur her katlamadan sonra buzdolabında bir süre bekletilir. Bu süre içinde hamurun içine hava girer. Böylece hamur pişirildiğinde kat kat olması sağlanmış olur. Buna fiziki mayalanma deriz. Daha önce maya çeşitlerini anlattığımız yazıdaki mayaların işlevini bu sefer un, yağ ve hava yerine getiriyor kısacası.

Tabii, maya çeşitlerinde kullandığınız mayaya göre zamandan tasarruf etmeniz mümkün. Fiziki mayalanmada zamandan tasarruf edemezsiniz. Ancak 6 kez yerine daha az açma ve katlama işlemi yapabilirsiniz ki bu da hazırlayacağınız milföyün performansını düşürecektir.

[wdi_feed id=”1″]

Milföy Hamuru Nasıl Yapılır?

  • İki su bardağı un biraz suyla karıştırılır. Yoğurularak sert bir hamur elde edilir. İnce bir yufka halinde açılır.
  • 1,5 su bardağı un 500gr tereyağı ile karıştırılıp, ikinci bir hamur elde edilir. Dikdörtgen şekline getirilir.
  • İnce yufka haline getirdiğiniz ilk hamurun ortasına ikinci hamuru koyun ve alttaki hamuru bohça gibi üstteki hamurun üzerine kapatın. Yapılması için üstüne oklava ile bastırın.
  • Bohçayı dörde katlayın. 15 dakika buzdolabında bekletin.
  • Buzdolabından çıkardığınız hamuru unlanmış zemine yayın. Tekrar dörde katlayın ve buzdolabına koyun. Bu işlemi 6 defa tekrarlayın.

Milföy Hamuru Nasıl Saklanır?

Bu şekilde hazırladığınız milföy hamurunu buzdolabında 3-4 ay saklayabilirsiniz. Bu nedenle daha zorlu olan hazırlama zamanından kazanmak için bol miktarda hamuru bir kerede hazırlayıp küçük parçalar halinde buzlukta muhafaza edebilirsiniz.

Milföy ile yaptığınız tatları bizimle paylaşmayı unutmayın.

Afiyet olsun!
Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir