ÇayKadıköy

Kadıköy’de Matcha Nerede İçilir? Asia Chai Art, Kazasker, İstanbul

Son yıllarda artan kahve sevdası ile birlikte üçüncü dalga kahveciler furyası iyice gelişe dursun ata sporumuz olan çay ve çay kültürünün hakkının yenildiği düşüncesindeyiz. Yani kahve dalga dalga yayılan ilmi derinliğe sahip bir şey de çay değil mi? Neyse ki memlekette kadir kıymeti pek bilinmese de çay kültürüne önem vermiş eğitimli insanlar mevcut. Bunlardan biri de İstanbul Anadolu yakasındaki Asia Chai Art.

Ancak dikkatinizi çekerim! Burası bildiğiniz Çaykur çay evi tarzı bir çaycı değil. Başta Uzakdoğu olmak üzere tüm dünya çaylarını tadabileceğiniz, evde eşe dosta ya da kendinize çay seromonisi yapmak isterseniz gerekli bütün malzemeleri satın alabileceğiniz zen dokunuşlu ve keyifli bir çay mabedi. Beşinci dalga çaycı yani.

Matcha Çayı Nerede İçilir? Asia Chai Art

Bizi takip edenler bilir. Son günlerde “Matcha” olaylarının peşindeyiz. Japon kültürünün yalınlığına giderek artan ilgimiz, Matcha’nın antioksidan ve bileşenler açısından süper bir gıda olması, konsantasyonu artırıcı etkisi ve daha nice şifalı özelliği ile şu anda bir çaydan çok daha ötesi bizim için.

Asia Chai Art ise gerçekten bu işin sanatına, usulüne odaklanmış bir çiftin pek samimi ve bir o kadar da idealist girişimi. Yani aslında bu mekan çay ve ötesine odaklanmış durumda diyebiliriz. Biz burada “Matcha Uji 5″ bulduk mesela. Mutluyuz!

[wdi_feed id=”1”]

Dükkanda “Matcha Çayı” dışında kalite kalite çay çeşidi bulabileceğiniz gibi giderseniz mekanın sahiplerinden çaya dair bir sürü faydalı bilgiyi de edinmeyi unutmayın. Çayın ne denli büyük bir ilim olduğunu, rayihaları, demleme çeşitlerini ve daha nicesini çekinmeden sorun. Size hepsini büyük bir heyecanla aktaracaklarına eminiz.

Asia Chai Art - Kozyatağı

Neticede burada iş sadece siyah çay demleme olsaydı o zaman evdeki Çaykur işimizi görürdü. Ama burada daha sofistike, daha derin bir durum söz konusu. Dile kolay, 5000 yıllık bir kültür çay. Her kültür ile de farklı bir demleme farklı bir sunum ve seromoni çeşidi gelişmiş.

Bu yüzden Asia Chai Art’a gittiğiniz zaman çaydan daha fazlasını bulacaksınız. Burada en iyi kalite (Tea of Heaven denen) Uji 5* Matcha bulabileceğiniz gibi, Rooibos çeşitleri, Oolong çeşitleri, Jasmine Dragonlar ve daha nicesine ulaşıp satın alabilir, isterseniz burada tadım da yapabilirsiniz. Tadım yaparken demlemesini de öğreniyorsunuz zaten.

Asia Chai Art’a uzaktaysanız buradaki lezzetlere ulaşamazsanız anlamına gelmiyor bu tabii. Internet sitelerinden istediğiniz çay ve çay aksesuarlarını sipariş verebilirsiniz.

Gidenler bizden de selam götürsün!

*Haydi bakalım Matcha kullananların yorumlarını bekliyoruz.

AsiaChai Art
19 Mayıs, Şemsettin Günaltay Cd. No:121, 34736 Kadıköy/İstanbul
Tel: (0216) 445 00 01
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir