Genel Yemekler

Mutabbaka Nedir?

Mutabbaka Nedir?

Bir nevi sütlaça benzeyen ve sütlü tatlı olan Mutabbaka Mardin yöresine ait hafif bir tatlı çeşididir. Birçok Mardin yemeğinde olduğu gibi bu tatlının ismi de Arapça’dan gelmektedir ve “Mütabık olma, mütabık olan – yani anlaşma, uzlaşma” manasındadır. Bu da muhtemelen birazdan anlatacağımız tatlının hazırlanış biçiminden kaynaklanmaktadır.

Pişirilmesi ile sütlaçtan farklılık gösterir. Önce 1 litre süt ve pirincin yarısı şekersiz olarak pişirilir ve kaselere koyulur. (Bkz. Mutabbaka Tarifi) Daha sonra malzemelerin kalan yarısı ve gülsuyu (işte klasik sütlaçtan lezzetini en çok uzaklaştıran şey budur) bu sefer şekerle birlikte pişirilir ve kaselerin üzeri bu şekilde tamamlanarak tatlıda mütabakat sağlanmış olur.

Mutabbaka ismi de buradan gelmektedir.

İlgili okumalar;

*Sevgili okur, eğer senin de Mutabbaka ile ilgili söyleyeceğin bilgiler ya da yaşanmışlıkların varsa lütfen aşağıya yorumunu bırak. Bu yazı senin de katkınla gelişsin. Çok teşekkürler.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir