AydınKar Helvası

Nazilli’de Kar Helvası, Kar Helvacı Ömer, Aydın

Her yazın en sıcak yaz olarak tarihe geçtiği ve bir öncekini tarihten sildiği bu dönemlerde, Aydın’ın Nazilli ilçesinde, içimizi serinleten bir lezzet ile karşılaştık. Hem de yazın sıcağında yaylalardan gelen kar ile serinledik, içimizin yandığını o karları kaşıkladığımızda daha da derinden hissettik.

kar-helvasi-bici-bici

Efendim, kar helvası temiz karın üzerine tatlı bir şurup dökülerek hazırlanan, kaşık kaşık yenen bir tatlıdır. Dibinde kalan şurubu soğuk soğuk içtiğinizde onun güzel bir içecek olduğunu da düşünebilirsiniz.

Daha çok güney illerinde rastlanan bu tatlının adı Adana’da bici bici imiş. Farklı illerde görülse de Nazilli’de belediye, kar kalıpları satarak bu tatlıyı destekliyormuş.

kar-helvasi-yayla-kari

Nazilli’ye pek kar yağmıyor malum. Ancak Türkiye’nin en sıcak ilçelerinden olan burası, karı nasıl kullanması gerektiğini bilmiş ve ilçe halkı yaylalardan topladığı karı yaz sıcaklarında vazgeçilmez yapmış.

İşte, böyle sıcaklardan birinde, Nazilli Zafer Mahallesi’nde Kar Helvacı Ömer, Hızır gibi imdadımıza yetişti.

aydin-nazilli-kar-helvaci-omer

Duyduk ki çok beğeneni olduğu gibi pek beğenmeyeni de varmış bu tatlının… Hatta Ekşi Sözlük’e “icat edenlerin bile beğenmediği şeyler” diye giriş yapılmış.

Her gün yer miyiz bilmiyoruz ama Nazilli sıcağında bize iyi geldi. Yolunuz düşerse Kar Helvacı Ömer‘e uğrayıp selamımızı söyleyin. Bir bardak su ile sunduğu kar helvasını küçük masalarında oturup afiyetle yiyin…
Beril Erbil

Harbiyiyorum.com'un İzmir'den sesi. Edebiyat sevdalısı. Yazı ve edebiyat atölyeleri düzenliyor. Okuyor, yazıyor, keşfediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir