Soslar

Neriman Teyze’den Harbi Tarator Sosu Tarifi (Taratoros)

Harbi Tarator Sosu Nasıl Yapılır?

Efendim en son Erikli (Saros, Keşan) gezimizde Nadir Baba gibi bir yeme-içme ustası (aslında seramik sanatçısı) ve eşi Neriman teyzemizin evinde misafir olarak kaldık. Bu süre zarfında Nadir Baba özellikle akşam yemeklerinde bir Edirne’li olarak bize mutfaktaki hünerlerini gösterdi. Kendi özel yöntemiyle kalamar tava yaptığı bir akşam kalamarın yanında gelen tarator sosu bu zamana kadar yediğimiz hiçbir tarator sosuna benzemiyordu. Hatta öyle ki bu sos başlıbaşına bir mezeydi ve tek başına bile yurdumuzun güzel içkilerini ağlatacak kadar çekiciydi.

Biz de “Tarator sosu” ismini taşıyamayacak kadar mükemmel olan bu sosa Enez‘in arkeolojik kazılarında da bulunan antik seramik içki kabı Kantharos‘tan esinlenerek “Taratoros” ismini verdik.

Kantharos - Seramik İçki Kadehi
Kantharos

Bu sefer bu sos konusunda hünerini gösteren Nadir Baba’nın eşi Neriman Teyzeydi. Bu tarif tamamen ona özel. Ancak zevk ve lezzet sahibi insanlar da öğrensinler, hatta feyz alsınlar diye bu tarifi araştıran herkesle paylaşalım ve gelecek kuşaklara ulaştıralım istedik.

Buyurun bakalım bize sos diye yutturulan sulu sepken dandrik tarator soslarına inat, harbi “Tarator Sosu“. Huzurlarınızda Neriman Teyzenin tarifiyle “Taratoros”…

Harbi Tarator Sosu “Taratoros” İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 avuç dolusu ceviz
 • yarım limon
 • 5-6 diş sarımsak
 • 3 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 2 çorba kaşığı toz kırmızı biber
 • 3 ya da 4 kaşık yoğurt
 • 2-3 dilim bayat ekmek içi (tercihen ekşi mayalı, ya da köy ekmeği)

Harbi Tarator Sosunun Yapılışı

Bayat ekmekleri diğer malzemelerden ayrı bir yerde rendeleyin.  Sarımsakları havanda dövün. Yarım limonun suyunu sıkın. Daha sonra cevizleri, dövülmüş sarımsağı, zeytinyağını, toz kırmızı biberi ve yoğurdu blendırda karıştırın. Akabinde bu karışımı alıp ekmekleri rendelediğiniz kabın içerisine dökün ve hepsini birlikte topyekün karıştırın. Tarator sosunun kıvamının koyu olduğunu düşünüyorsanız daha akışkan olması için yoğurt veya zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Daha ekşi olmasını isterseniz sosta yarım limon yerine tam limon kullanın.

İşte size Neriman Teyze’den harbi tarator sosu. İster midyeye, kalamara kullanın; isterseniz alın başlıbaşına içki mezesi yapın. Tercih sizin.

Afiyet olsun!


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Neriman Teyze’den Harbi Tarator Sosu Tarifi (Taratoros)

 • Güner k

  Bu tarotorda tahin yokmu?sadece ekmek sarmısak limon ve cevizle mi yapılıyor

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir