FajitaNew York

New York’da Fajita Nerede Yenir? Chevys Fresh Mex, Manhattan, New York City

Tamam belki camları pis ama arkadaş bu kadar güzel Margarita‘yı da başka yerde içmeniz çok zor.

Elbette Margarita‘dan sonra dişe dokunur bir Meksika yemeği yemek istiyorsanız, hani bizim memlekette kız arkadaşınıza hava atmak için masaya getirttiğiniz Fajita denen yanar döner dumanı üstünde tüten meretten yok mu, hah işte onun da burada orjinalini yiyebilirsiniz. Yani aslında bizdekinden daha doğru versiyonunu yiyebilirsiniz demek daha mantıklı olur.

Yanında meksika fasulyesi ve mısır, altında da soğan ağırlıklı diri sebzeler yanında salsa sosu, guacamole (avokado salatası) ve tortilla denen lavaşlarla birlikte hem de…

steak-fajita-chevys-mexican-food-new-york-01

İşte biz bu tecrübeyi 2003, 2013 ve 2015 itibariyle Chevys‘de defalarca yaşadık. Yazmak ise bugüne, yine biz Amerika’dayken kısmet oldu. (Düşünün artık kaç defa yedikten sonra yazıyoruz) Tamam burada belki basit bir “Taco” da bizi – Meksika yemeği anlamında- kurtarırdı ama New York‘ta “Taco” cumuz belli olduğu için Chevys‘de iyi bir “Steak/Et Fajita“cı olarak Chevys‘i seçtik.

İyi ki de seçmişiz! Çünkü etin pişmesi, lezzeti, demir tava üzerindeki sunumu ve yanındaki yancıları İstanbul’daki benzerlerinden çok ama çok farklı hislere gark etti bizi.

Hele bir de yanına Azteklilerden kalma (ama esasen çakma) dövme taş görünümündeki tesisin üzerinde bir Meksikalı kardeşimizin tam da gözünüzün önünde hazırladığı Avokado salatası (Guacamole) eşliğinde olunca olay iyice fenalaştı. Sağolsun Meksikalı kardeşimiz de bir ezdi, pir ezdi avokadoları. Mübarek sanki yemeyip de sadece yüzünüze sürseniz yine şifa bulacaksınız.

avocado-salatasi-chevys-mexican-food-new-york-04

Eh olay bunca şekillenip lezizlenince bize de bunların keyfini sürmek kaldı.

Meksika yemeği ülkemizde tutar mı tutmaz mı?“nın tartışıldığı şu günlerde daha tam anlamıyla tanımadığımız Meksika Mutfağı konusunda yol kat etmemiz gerekiyor sevgili dostlar… Bir kere önce düzgün Avokado Salatası (Guacamole) girmeli menülere. Sonra da fajita denen olayı ve Taco’yu layığıyla yapan bir Aztek asıllı vatandaşa rastlamamız lazım. (Yani fajita masaya buharlı tren bacası gibi gelen bir yemek olarak hatırlanmamalı)

chevys-mexican-food-new-york-02

Ayrıca tazecik salsa sosu (Mersin ciğercilerindeki acılı ezme kalitesinde düşünün bu salsayı) yanında verilen ve taze hazırlanan tereyağlı nachoslar ile tatmamız lazım ki Meksika Mutfağı‘nın az ama gerçek manada fikir verecek önemli bir kısmını idrak etmiş olalım.

Chevys bu manada anlamlı bir Meksika Mutfağı kültürü için iyi bir başlangıç. Cesur olun ve bize güvenin!

Haydi bakalım. Afiyetler… Chevys‘de yerseniz bizi de hatırlayın ve yorumlarınızı aşağıda paylaşmayı unutmayın.

Ne demiş Aztekli atalarımız “Felek sana ‘hayat’ diye ekşi bir limon uzattıysa, sen üstüne tekila ve tuz iste!

Ya da tam tersi.

chevys-mexican-food-new-york-city

Chevys Fresh Mex
243 West 42nd Street, New York,  NY 10038
Tel: 212 3024010Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir