Gurme Tefsiri

Latife Hanım’da İstanbul’u Dinleyin

Bu hafta ünlü gurmelerimizden Mehmet Yaşin’in, Beyoğlu’nda bulunan Latife Hanım Meyhanesi  ile ilgili yazısına yer vereceğiz. Mehmet Yaşin, içeri girer girmez Latife Hanım Meyhanesinin atmosferinden oldukça etkileniyor. Öyle ki ifadelerinden yola çıkarak, içeride bulunan her bir ayrıntının, eski İstanbul’u yansıttığını söyleyebiliriz.

Cumhuriyet Kadınları” için açılmış olan bu meyhanenin duvarlarında cumhuriyetin ilk kadın yöneticilerinin resimleri bulunuyor. Hatta bu resimlerden birisi de Latife Hanım’a ait. Meyhanede müzik olarak ise Türk Sanat Musikisi tercih ediliyor. Eski İstanbul’u yansıtan 45’likler, yemek sırasında size eşlik ediyor.

http://www.latifehanim.com/
Resim: latifehanim.com

Mezelerinin bol ve lezzetli olduğunu ifade eden Yaşin, ara sıcaklarda ise ıspanak kökü, ahtapot ızgara ve Latife Hanım usulü ciğeri tavsiye ediyor.

Aslında meyhanelerde ana yemek yemekten yana olmadığını söyleyen Yaşin, arzu edenler için yine de ana yemek önerisinde bulunuyor. Asma yaprağında levrek, ızgara köfte ve şeftali kebabı önerdiği lezzetlerden.

*Yazının tamamını Mehmet Yaşin’in kendi kaleminden okuyabilirsiniz.

 

One thought on “Latife Hanım’da İstanbul’u Dinleyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir