Genel Yemekler

Ommaç (Ovalamaç) Nedir?

Mersin Tarsus yöresine ait atıştırmalık bir yemek türüdür. Kıtır Sıkma ve Köylü Pastası adıyla da bilinir. Yapılış biçimi Çiğ Köfteyi andırır ve soğuk servis edilir. Mersin Yörüklerinin sabah kahvaltılarında yedikleri bu yemeğin tarifi de oradan gelmektedir. Günümüzde özellikle Mersinli kadınların günlerinde ya da sabah kahvaltılarında masaları süsler.

Kuru saç yufkanın elle ufalandıktan sonra sıvı yağda kavrulmuş soğan, rende beyaz peynir, maydonoz, pul biber ve küp şeklinde doğranmış domates ile yoğrulması genel yapılış biçimidir. Daha sonra ortaya çıkan harç sıkılarak köfte biçiminde servis edilir. Kıvamını tutturmak için domates ve zeytinyağı ile dengelenir.

Güzel bir çiğ köfte ya da mercimek köfte alternatifidir. Şöyle bir söylenceye dahi sahiptir; “Gahvaltıda çayınan ommaç keleş olur!” Dolayısıyla yanına çay iyi eşlik eder.

*Ommaç hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazyıya katkıda bulunun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Ommaç (Ovalamaç) Nedir?

  • Bensenel

    merhaba,
    Adana yöresinde ovalamaç, öfelemeç ve dorum topu gibi isimlerle de bilinir. Ancak hazırlanışında küçük bir fark vardır. Şöyle: Ufalanmış yufka, ufalanmış tulum peyniri, çok küçük doğranmış soğan, domates ve (isteğe bağlı) salatalık ilave edilir. Bolca sızma zeytinyağı eklenir, malzemeleri fazla ezmeden karıştırıp köfte şeklinde servis edilir. Sıcak yaz aylarında soğuk karpuzun iyi bir eşlikçisi olup. hafif ve besleyici bir öğün oluşturur.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir