Ommaç (Ovalamaç) Nedir?

Mersin Tarsus yöresine ait atıştırmalık bir yemek türüdür. Kıtır Sıkma ve Köylü Pastası adıyla da bilinir. Yapılış biçimi Çiğ Köfteyi andırır ve soğuk servis edilir. Mersin Yörüklerinin sabah kahvaltılarında yedikleri bu yemeğin tarifi de oradan gelmektedir. Günümüzde özellikle Mersinli kadınların günlerinde ya da sabah kahvaltılarında masaları süsler.

Kuru saç yufkanın elle ufalandıktan sonra sıvı yağda kavrulmuş soğan, rende beyaz peynir, maydonoz, pul biber ve küp şeklinde doğranmış domates ile yoğrulması genel yapılış biçimidir. Daha sonra ortaya çıkan harç sıkılarak köfte biçiminde servis edilir. Kıvamını tutturmak için domates ve zeytinyağı ile dengelenir.

Güzel bir çiğ köfte ya da mercimek köfte alternatifidir. Şöyle bir söylenceye dahi sahiptir; “Gahvaltıda çayınan ommaç keleş olur!” Dolayısıyla yanına çay iyi eşlik eder.

*Ommaç hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazyıya katkıda bulunun.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

Ommaç (Ovalamaç) Nedir?” için bir yorum

  • 02 Eylül 2014 tarihinde, saat 16:33
    Permalink

    merhaba,
    Adana yöresinde ovalamaç, öfelemeç ve dorum topu gibi isimlerle de bilinir. Ancak hazırlanışında küçük bir fark vardır. Şöyle: Ufalanmış yufka, ufalanmış tulum peyniri, çok küçük doğranmış soğan, domates ve (isteğe bağlı) salatalık ilave edilir. Bolca sızma zeytinyağı eklenir, malzemeleri fazla ezmeden karıştırıp köfte şeklinde servis edilir. Sıcak yaz aylarında soğuk karpuzun iyi bir eşlikçisi olup. hafif ve besleyici bir öğün oluşturur.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir