Gurme Haber

Dünyanın Scoville Değeri 1.000.000 Olan Bhut Jolokia Biberini Yediler

Normal bir süs biberinin Scoville değeri (Acılık Ölçü Birimi) 500, ancak Bhut Jolokia (Ghost Chili) isimli biber her ne kadar dünyanın en acı biberi olmasa da Scoville değeri 1.041.427. Yani normal bir süs biberinden 200.000 kat daha etkili.

Biliyorsunuz daha önce size acı biber rehberimiz ile dünya acı biberlerini tanıtmıştık. Burada aslında bizim “Acı” dediğimiz şeye yabancıların “Hot” dediğinden bahsetmiş ve aslında biberin içindeki “Capsaicin” isimli maddenin yoğunluğu ile ağızda yarattığı ısı (yani yanma) duygusunu oluşturduğunu ifade etmiştik.

Danimarkalı acı biber markası Chili Klaus bir etkinlik düzenliyor ve Danimarka’da meydanda 1000 kişiyi toplayarak herkese Bhut Jolokia ikram ediyor. Sonuç gerçekten görülmeye değer. Bu arada bir markanın ürününü tanıtması açısından da eşsiz bir viral video örneği niteliğinde…

Bu arada bir alttaki videoda ise Chili Klaus’un bir arkadaşı ile birlikte 2014 yılının en acı biberi olarak açıklanan ve Scoville değeri 2.200.000 olan “Carolina Reaper” yedikleri sahne var. Ne diyelim Allah önce akıl fikir, sonra da kolaylıklar versin.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

One thought on “Dünyanın Scoville Değeri 1.000.000 Olan Bhut Jolokia Biberini Yediler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir