Tencere Kebapları

Orman Kebabı Nedir?

Orman Kebabı Nedir?

Yörelerimizin kebap çeşitleri saymakla bitmiyor. Aramızda vejeteryanlar olsa da daha çok etçil beslenmeyi seviyoruz. Bu yüzdendir ki her yöreye ait çeşit çeşit kebaplarımız var. Bunlardan bir tanesi de Orman Kebabı. Ormanın kralı Tarzan ise, ormanın da kebabı “Orman Kebabı“dır. Sebebi içerisinde sayısız proteini ve vitamini barındırmasıdır. Bezelyenin mide kanserini engellemesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi, havucun pişmesinin ardından besin değerini arttırdığı ve bol miktarda A vitamini içermesi, patatesin bağırsak kanserini engellemeye yardımcı olması sayabileceğimiz faydaların bir kısmıdır.

Kebaplar kategorisi altında göze çarpan Orman Kebabı ismini ormanlardan alsa da aslında nedeni ile ilgili pek kayda değer bir bilgi bulunmamaktadır. Görsel açıdan zenginlik içermesi orman büyüklüğü ile bağdaştırılmış olabilir.

Orman Kebabının içerisindeki malzemelerin bol bol oluşu doğum yerinin Bolu(bol-u) olması ile ilgili olabilir.

Orman Kebabı Nasıl Yapılır?

Aşçıları ile ün salmış Bolu’nun kebabın ana malzemesinin seçimini kuzu veya dana eti arasından yapmak çok şık bir tercih olacaktır. Eti ağzınıza aldığınızda helva gibi dağılması makbuldür. Yemeğin ilk püf noktası geniş bir tencere seçmektir.

Başlangıçta 2 kaşık sıvıyağ 1 kaşık da tereyağı eklenip birleştirildikten sonra ince kesilmiş 2 adet kuru soğan ardından da baş tacımız kuşbaşı etlerimiz takıma dahil edilir. Soğanlar içerisinde ters düz yaparak soğanın faydalarını etlere geçirdikten sonra suyunu salmasını bekleriz ancak etlerimiz öyle vefalıdır ki bu ayrılığa dayanamayarak suyunu  geri çekmektedir.

Patates havuç ikilisinin de takıma transfer olmasıyla ortamı renklendirmek için domates isteğe göre ilave olarak biber salçası ve üzerine su eklenerek pişmesi beklenir. Altını kapatmaya yakın bir süre içerisinde konserve bezelye ekleyerek adeta panayır ortamı sağlayabilirsiniz. (Ben normal bezelye kullanmak istiyorum derseniz de patates ve havuç ikilisinin ardından ekleyebilirsiniz)

Yemeğin ikinci püf noktası ise kekiğin bol serpilmesidir. Tuzun da eklenmesi ile ana yemeğimiz Orman Kebabı hazırdır. Pilav ve cacık ile servis edilirse yeme de yanında yat olur. Üstelik 100 gr yalnızca 143 kcal’dır.

*Orman Kebabı hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair görüşleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.

Foto: ogznet.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir