Ossenworst (Çiğ Sosis) Nedir?

Alın işte bal gibi de Avrupa çiğ et yiyor. Hem de öyle böyle değil, bildiğin çiğ kıymadan. Buna da Ossenworst demişler. Bir çeşit dana eti sosisi diye geçiyor ama muhteviyatı tamamen çiğ et! Merkezi de Amsterdam, Hollanda.

Bize Avrupa birliğine giriş bahaneleri ile gıda devleri türlü türlü hileler ve algı yönetimi ile mis gibi çiğ köftemizi yasaklayıp kendi yapay harçlarını piyasaya iteleyerek etsiz ve kimyasal çiğ köftecilerini peydahlatırken, Amsterdam’lı göğsünü gere gere 17.yüzyıldan bu yana çiğ kıymadan yaptığı sosisi her köşebaşında satmaya devam ediyor. Üstelik bu yemek Hollanda’nın en yaygın yemeklerinden biri. Marketlerde, barlarda, publarda, restoranlarda her yerde karşınıza çıkıyor.

Ossenworst (Çiğ Sosis) Nedir?

Eğer gittiğiniz bir cafe restoranda sosis diye sipariş verirseniz bunu getirip önünüze koyabilirler.

İçine hesapta çeşitli baharatlar konularak hazırlan bu Ossenworst isimli çiğ sosisi (kıyma) biz Cafe De Zwart denen yerde Amsterdam’ın merkezinde yedik. Hiç de öyle içinde baharat varmış gibi durmuyordu. Böyle mas mas, sıkım sıkım çiğ et yedik işte.

Sözde içinde karabiber, karanfil, nutmeg isimli küçük hindistan cevizi falan var. Ama yok! Olsa anlardık…

Eskiden Amsterdam’da en azından bu eti önce tütsülerlermiş ya da hiç değilse yaşlandırırlarmış falan. Şimdi o da yok. Öyle çiğ kıymayı karıştırıp veriyorlar. Ah, nerede o eski Amsterdamlılar!

Bizim yediğimizin içinde tuz bile yoktu.

Çiğ etin mas mas tadını bastırmak için yanında bira içmenizi salık veririm. Ha bir de Amsterdam’a özel bir arpacık soğan turşusu var. Sarı renkli… O da safran ve zerdeçal ile hazırlanıyor. İsmi: Uitjes. Bu da ossenworst yanında yaygın olarak servis edilen bir nevale. Bu şekilde çiğ etin gideri oluyor işte.

Biz sevdik mi? Valla aramayız ama önümüze konursa da yeriz.

Aktarmak, tanıtmak bizden; denemesi sizde…

Bol şans!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor ve yazıyor. 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" 2014 - "Social Media for Real" 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" kitaplarının yazarı. ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'dan bu yana Kültür TV'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlıyor ve sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir